Proste rozwiązani są najlepsze! Z okazji zbliżającego się dnia Zdrowego żywienia i gotowania, przypominamy Wam bardzo fajną zabawę, która zachwyca wszystkie maluchy i przedszkolaki. Zabawa jest bardzo szybka w przygotowaniu, wystarczą produkty, które znajdziecie we własnej kuchni.
Potrzebne materiały:
- walizka, koszyk lub inny dowolny pojemnik
- dowolne warzywa i owoce
Maluchy uwielbiają, gdy mogą coś dotknąć, poczuć i powąchać, czyli samodzielnie zbadać. Ta zabawa pozwala na prawdziwą ucztę dla zmysłów. Dzieci zapoznają się z różnorodnymi owocami i warzywami – ich fakturą, zapachem, ciężarem. Warto sięgnąć również po mniej znane owoce i warzywa np. korzeń imbiru, a także po ciekawe, czy trudniejsze faktury, jak kiwi. Im większa różnorodność, tym większe wyzwania i ciekawsza zabaw.
Skrzynka rolnika – jak się bawić?
Podsuwając dzieciom skrzynkę/walizki czy worek ze zróżnicowanym jedzeniem, pozwalamy im na zapoznanie się z wieloma rodzajami rodzimych i egzotycznych owoców oraz warzyw. A wszystko odbywa się podczas swobodnej, polisensorycznej eksploracji.
Jednocześnie prosta skrzynka może wspierać także kompetencje matematyczne. Dzieci w wieku żłobkowym i przedszkolnym powinny operować na konkretach, zamiast na kartach pracy. A pachnące, kolorowe warzywa i owoce będą dla maluchów najlepszymi liczmanami.
W ramach matematyki sensorycznej dzieci mogą:
- klasyfikować – segregować jedzenie ze względu na rozmiar i ciężar lub inne kategorie: podział na owoce-warzywa/ kwaśne-słodkie/ twarde-miękkie ect.
- tworzyć zbiory; oceniać w którym zbiorze jest więcej jedzenia
- układać od najmniejszego do największego
- bawić się w odbicie lustrzane/oś symetrii; układać po drugiej stronie liny ten sam układ warzyw/owoców. Dokładny opis zabawy –> odbicie lustrzane
Można również bawić się w rozpoznawanie owoców/warzyw tylko przy użyciu zmysłu dotyku. Jednak takie zgadywanie z zamkniętymi oczami rekomenduję dla starszych przedszkolaków (dla tych dzieci, które na pewno mają na to ochotę). Zamiast przesłaniania oczu opaską czy chustką, lepszym wyborem będzie oczywiście losowanie przedmiotu z worka czy pudełka.
Wisienką na torcie wszelkich owocowo-warzywnych zmagań może być oczywiście degustacja. Starszakom można również zaproponować rozpoznawanie owoców tylko po smaku.
Skrzynka rolnika – jakie zmysły wspiera ta zabawa?
Ta niezwykle łatwa i szybka w przygotowaniu aktywność wspiera wiele obszarów zmysłowych:
- dotyk – kontakt z różnymi fakturami (również tymi mniej spotykanymi np. śliskie liczi, włochate kiwi, szorstki ananas)
- propriocepcja – zapoznawanie się z różnymi kształtami, ciężarami; właściwościami – miękkie/twarde
- wzrok – różnorodność form, naturalnych kolorów
- smak – degustacja różnych smaków
- węch – poznawanie różnych zapachów np. natka pietruszki, cytrusy
- słuch – pukanie, potrząsanie, chlupotanie np. kokos
- przedsionek – przenoszenie owoców/warzyw np. podczas segregowania, dzielenia na zbiory
Pamiętajcie też, że różnorodne formy kontaktu z jedzeniem wpływają pozytywnie na jego akceptację. Jest to świetny sposób na oswajanie z żywnością. Maluchy, które mają możliwość doświadczania są bardziej otwarte na nowe smaki, konsystencje, faktury.
Na sam koniec zostawiam Was z cytatem z książki”Strategie sensoryczne w jedzeniu i mówieniu.”, Nederkoorn i Roleds, 2018 za B. Odowska-Szlachcic; N. Górka-Pik, Gdańsk 2020
„Odczuwanie tekstury jedzenia dotykiem, zwiększa akceptację żywności o tej samej strukturze w jamie ustnej. Dlatego dzieci powinny dotykać różnorodnego jedzenia dłońmi, aby chętnie jeść.”