Zw względu na sytuację w naszym kraju, zmuszona byłam odwołać najbliższe szkolenie #smykomultisensoryka oraz wszystkie marcowe konsultacje domowe maluszków. Niestety nie wiemy jak się sytuacja rozwinie i jak będzie pod tym kątem wyglądał kwiecień oraz kolejne miesiące. Od dawna odbieram wiele próśb o rozmowy i konsultacje on-line. Teraz bardzo prosicie o możliwość kontaktu i rozmowy w ten sposób. Do tej pory nie stosowałam tego typu praktyk. Nie wolno diagnozować przez Internet, bez obserwacji i zabawy z dzieckiem nie można stwierdzić zaburzeń Integracji Sensorycznej. Jest to po prostu nieetyczne, niemoralne i nieprofesjonalne.


Ale niestety sytuacja jest, jaka jest… Konsultacje domowe miałam już ustalone do końca maja. Niestety rodzice muszą zwykle dość długo poczekać. W tej sytuacji okres oczekiwania wydłuża się jeszcze bardziej, nie wiadomo o ile. A wiem, że niektórzy rodzice nie mogą tyle czekać. Dlatego od przyszłego tygodnia zaczynam prowadzić konsultacje w postaci rozmów on-line z rodzicami zaniepokojonymi rozwojem sensomotorycznym dziecka. W sytuacji gdy z różnych przyczyn, nie mogą skorzystać z takiej konsultacji w gabinecie terapeutycznym. Czyli np. brak terapeuty SI w okolicy do którego mogliby się udać, rodzice mieszkający za granicami kraju, czy np. domowa kwarantanna.

Będzie to po prostu część pierwsza/ wstępna typowej diagnozy czy konsultacji. Poznam historię rozwoju dziecka, jego największe problemy i trudności z jakimi w związku z tym zmagają się rodzice i opiekunowie. Porozmawiamy na co można zwrócić szczególną uwagę, co można spróbować wprowadzić już teraz, żeby pomoc dziecku na tym etapie.

Rodzice już umówieni że mną na konsultacje domową, będą mieli wcześniej porozmawiać ze mną na temat dziecka a spotkamy się wtedy, gdy będzie to możliwe. Natomiast rodzice którzy mieszkają w innych miejscach będą mogli porozmawiać o swoim dziecku, o tym co ich niepokoi. Często dostaje pytania o konkretne działania, aktywności czy zabawy wspierajace rozwój dziecka. To też właśnie będzie przestrzeń na takie pytania.

Natomiast chcę żeby było jasne:

❌NIE BĘDĄ to diagnozy zaburzeń Integracji Sensorycznej!
❌NIE BĘDĄ to też diagnozy zaburzeń rozwojowych dziecka w tym autyzmu!
❌NIE BĘDĄ to diagnozy czy opinie zawierające w sobie ocenę rozwoju dziecka!

Autyzm u dziecka może rozpoznać jedynie lekarz psychiatra, we współpracy z zespołem diagnostycznym. A zaburzenia sensoryczne i ocenę rozwoju, można stwierdzić tylko w kontakcie z dzieckiem za pomocą odpowiednich narzędzi diagnostycznych.

Niestety nawet podczas konsultacji domowych jestem stawiana w takiej sytuacji, że pytacie mnie czy dziecko ma Autyzm? I moja odpowiedź jest zawsze taka sama. Nie jestem ani psychiatrą ani nie mam uprawnień do współdiagnozy zaburzeń ze spektrum. Natomiast jako pedagog specjalny z wieloletnim doświadczeniem oraz terapeuta integracji sensorycznej mogę stwierdzić zaburzenia przetwarzania sensorycznego oraz fakt, że dziecko rozwija się nieharmonijnie lub jego rozwój nie jest w normie. I zalecam wtedy dalsze konsultacje specjalistyczne.


Oczywiście taka rozmowa z rodzicem w żaden sposób nie zastąpi konsultacji domowej czy wizyty w gabinecie ale w trudnej sytuacji może pomóc rodzicowi i jednocześnie dziecku. Często zwracają się do mnie rodzice w krytycznych sytuacjach: gdy są już na skraju wytrzymałości, gdy trudności sensoryczne tak dezorganizują życie i funkcjonowanie dziecka, że zwyczajnie nie dają już rady. I już taka forma rozmowy może pomóc. Sama informacja czy zachowanie dziecka może być w normie rozwojowej, czy jednak trzeba szukać pomocy innych specjalistów.

Szczegółowe informacje pojawią się już niedługo … A osoby zainteresowane, zapraszam do kontaktu mailowego (TUTAJ)

Zostańcie zdrowi 😘 Ola Charezinska

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

©2020 A.Charęzińska. Wspieranie Rozwoju Dzieci

Skontaktuj się

Zostaw mi wiadomość :)

Wysyłanie

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?

Serwis charezinska.pl wykorzystuje coookies więcej informacji

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zamknij