Zabawa, ruch, przygoda! – to dziecięce żywioły, których nie musimy szukać daleko. Wystarczy pobliska łąka, powalone drzewo czy pagórek. Magiczne chwile i wyjątkowe, sensoryczne przeżycia czekają na nas tuż obok.
Już 23 czerwca ruszamy z czwartą edycją akcji #sensolato. Serdecznie zapraszamy Was do wspólnej, rodzinnej zabawy podczas kolejnego wakacyjnego wyzwania.

Idea Akcji #Sensolato

Akcja #sensolato ma charakter edukacyjny i jest skierowana głównie do rodziców, ale też placówek, edukacyjnych, terapeutycznych, poradni, fundacji. Wyzwanie ma na celu promowanie naturalnej sensoryki, spędzania czasu blisko natury oraz wspierania rozwoju dzieci poprzez proste, często niedoceniane aktywności.
Lato to idealny czas na rodzinne działania i odkrywanie uroków tzw. dzieciństwa bez prądu. #Sensolato to ruch, zabawa, przyroda i sensoryka w jednym. Oswajamy las, łąkę, plażę czy zwykłe podwórko, gdyż ciekawa przygoda może czekać na nas tuż za rogiem!
W dzisiejszych czasach zmysły dzieci muszą mierzyć z szeroko pojętym nadmiarem – elektroniki, ekranów, hałasu, szumu informacyjnego, czyli różnego rodzaju bodźców. Natomiast nasze możliwości przetwarzania nie zmieniły się od tysięcy lat, co wiąże się z silnym przeciążeniem układu nerwowego młodego człowieka. Dodatkowo stacjonarny tryb życia, deficyt ruchu i kontaktu z przyrodą także wpływają negatywnie na rozwój  fizyczny, poznawczy czy emocjonalny. Stąd idea akcji, która ma zarówno edukacyjny, jak i terapeutyczny walor.

„Wracamy do tego co pierwotne i nieco dzikie, do prostych, tradycyjnych zabaw i aktywności, które pamiętamy z naszego dzieciństwa. Bez zbędnych zabawek, sprzętów i ekranów, które dość często przytłaczają i przestymulowują najmłodszych. Wracamy do tzw. dzieciństwa bez prądu. W końcu natura nigdy nie przebodźcowuje… :)”

Ola Charęzińska

Zasady Akcji #Sensolato

Wyzwanie rusza 23. czerwca i potrwa przez całe wakacje do 31. sierpnia. Aby wziąć w nim udział, wystarczy publikować na swoim profilu na Instagramie posty w formie zdjęć lub filmików/rolek z letnimi senso-aktywnościami w duchu naturalnej sensoryki z hasztagiem #SENSOLATO oraz oznaczeniem organizatorek akcji: @sensomama_ola, @cieszymamy, @klubokawiarnia_ptaszyna, co jest koniecznie do odnalezienia postów. Można posiłkować się naszym Wakacyjnym Niezbędnikiem Sensorycznym lub oczywiście wymyślać własne propozycje, do czego gorąco zachęcamy.
Najbardziej aktywnym lub/i pomysłowym uczestnikom, po zakończeniu akcji rozdamy niespodzianki od naszych Partnerów. Konkurs jest skierowany zarówno do osób prywatnych, jak i różnych placówek edukacyjnych, terapeutycznych, stowarzyszeń, fundacji. Gorąco zachęcamy do udziału!

Partnerzy i Patroni Akcji #Sensolato

Z każdą edycją zależy nam na zrzeszaniu jak największej liczby osób, placówek, a także firm, marek, wydawnictw, mediów, którym bliskie są nasze założenia.  Dlatego miło nam poinformować, że w tym roku, do naszego wyzwania dołączyli wspaniali  partnerzy, którzy ufundowali ciekawe, wartościowe nagrody. Są z nami także wspaniali patroni czy raczej matronki 🙂 – a co najważniejsze wszystkim bliskie są wartości i filozofia naszej akcji.

Partnerzy akcji #sensolato vol. 4

Patroni akcji #sensolato vol. 4

Wakacyjny Niezbędnik Sensoryczny

Rdzeń akcji stanowi Wakacyjny Niezbędnik Sensoryczny, czyli checklista prostych aktywności i zabaw, które wspierają całościowy rozwój dziecka. Niektóre z nich są dokładniej opisane na blogu charezinska.pl Zaproponowane pomysły można oczywiście wypróbować nie tylko latem, ale właśnie wakacyjny czas wyjątkowo sprzyja takim działaniom. 😀
Co tam dokładnie znajdziecie?
  1. Sensoryczne klasyki jak: kwiatowe ciastoliny, zabawy lodem czy wodą.
  2. Aktywności na świeżym powietrzu stymulujące różne zmysły.
  3. Doświadczanie sensoryczne w naturze.
  4. Działania edukacyjne w plenerze. Nauka poprzez ruch i zabawę.
  5. Znane z naszego dzieciństwa zabawy podwórkowe.
  6. Codziennie, proste aktywności, w tym ruchowe, artystyczne, przyrodnicze czy logopedyczne
Lista pomysłów jest dostępna w formie online, a także poniżej w wersji A4 do wydrukowania. Gorąco zachęcamy do wsparcia akcji i wywieszania listy w formie plakatu w przedszkolach, żłobkach, gabinetach, poradniach, klubikach, kawiarniach ect. Jest to również świetna ściąga na lodówkę w domu, zwłaszcza gdy czasem brakuje nam weny. 😉 A na liście znajdziemy głównie proste i szybkie do przygotowania czy zorganizowania propozycje.
Zaproponowana checklista jest oczywiście tylko inspiracją i punktem wyjścia do rodzinnych działań. Zachęcamy do proponowania własnych zabaw czy pomysłów na wspólny, wakacyjny czas – ważne by propozycje były w duchu akcji. W ten sposób wspólnie poszerzymy bazę świetnych, sprawdzonych senso-aktywności.
Przykładowe plansze poniżej, całość na końcu w plikach do pobrania. 🙂


Materiały do pobrania #SENSOLATO vol. 4

Materiały dla placówek – plakaty do samodzielnego druku

https://www.charezinska.pl/wp-content/uploads/2023/06/PLAKATY-do-druku-Sensolato-2021-4.pdf

Regulamin do pobrania

https://www.charezinska.pl/wp-content/uploads/2023/06/regulamin-sensolato-vol-4.pdf

Materiały dla uczestników akcji sensolato – social media

https://www.charezinska.pl/wp-content/uploads/2023/06/Sensolato-vol-4-2023.zipDlaczego warto dołączyć do akcji #sensolato?

Poniżej kilka opinii na temat poprzednich edycji. 🙂

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

©2024 A.Charęzińska. Wspieranie Rozwoju Dzieci

Skontaktuj się

Zostaw mi wiadomość :)

Wysyłanie

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?

Serwis charezinska.pl wykorzystuje coookies więcej informacji

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zamknij