Kim jestem?
Jestem pedagogiem specjalnym, terapeutą integracji sensorycznej, specjalistą diagnozy i terapii pedagogicznej, instruktorem masażu Shantala, konsultantem Memoli a także wykładowcą akademickim.
Mam doświadczenie w pracy w poradnictwie, szkolnictwie ogólnodostępnym, integracyjnym i specjalnym. Pracowałam z dziećmi niepełnosprawnymi, z zaburzeniami i deficytami rozwoju, z dziećmi i młodzieżą w normie intelektualnej oraz z dziećmi zdolnymi. Prowadziłam diagnozę i terapię integracji sensorycznej, konsultacje domowe dzieci do trzeciego roku życia. Aktualnie prowadzę konsultacje on-line.
Prowadzę rady szkoleniowe, szkolenia, warsztaty dla kadry pedagogicznej i osób pracujących z dziećmi, z zakresu wspierania rozwoju oraz wstępnego rozpoznawania zaburzeń przetwarzania sensorycznego. Upowszechniam wiedzę o wspieraniu rozwoju niemowląt i dzieci, poprzez zabawę i prawidłowe wykonywanie czynności dnia codziennego.
Prowadzę licencyjne szkolenia certyfikujące Smyko-Multisensoryka® / także w wersji on-line, dla profesjonalistów pracujących z dziećmi oraz studentów kierunków pedagogicznych (i pokrewnych) z autorskiego programu zajęć sensorycznych dla niemowląt i dzieci Smyko-Multisensoryka®. Zajęcia multisensoryczne wg. mojego programu lub z wykorzystaniem jego elementów są już prowadzone w wielu miastach w Polsce i nie tylko/ aktualnie także w Belgii. Systematycznie dołączają do nich nowe miasta i miejsca (listę miejsc gdzie prowadzone są zajęcia znajdziesz TUTAJ).
Prowadzę autorskie szkolenia, warsztaty dla rodziców i specjalistów pracujących z małymi dziećmi na których pokazuję min. jakie zabawy proponować naszym dzieciom na poszczególnych etapach rozwoju, jak mądrze wybierać zabawki i inne niezbędne akcesoria. Jestem gorącym zwolennikiem stymulacji sensorycznej wszystkich niemowląt i dzieci a w szczególności z ryzyka okołoporodowego. Współpracowałam z min.: z Fundacją MaMa, Fundacją Sto Pociech, Klubami Rodzin na Bielanach oraz Wawrze, Stowarzyszeniem dla Rodzin, Stowarzyszeniem Rodzin Katolickich, Fundacją Forum Migracyjne, gdzie prowadziłam konsultacje z zakresu integracji sensorycznej oraz warsztaty. Współpracuję też z wieloma klubami mam i rodzinnymi miejscami w Polsce, gdzie gościnnie prowadzę swoje autorskie warsztaty.
W Sensum Mobile Centrum Procesów Sensorycznych, Pracowni Wspomagania Rozwoju Etapy, Żłobku Jak w Ulu oraz Muzeum Polin prowadziłam autorskie zajęcia Smyko-Multisensoryka® dla niemowląt i maluchów, na które uczęszczały razem ze swoimi rodzicami i opiekunami. W grupach maluchy bawią się, stymulując 7 systemów zmysłowych i nawiązując pierwsze relacje z rówieśnikami a rodzice mają możliwość spędzić czas w miłym towarzystwie jednocześnie podpatrując w jaki sposób można wspierać rozwój swoich dzieci w domu.
Jestem konsultantem Memoli, pierwszej multisensorycznej kołysko-huśtawki wspierającej rozwój od urodzenia, opracowałam zabawy i ćwiczenia wspierające rozwój niemowląt i dzieci, do wykorzystania z jej użyciem.
Publikuję artykuły na swoim blogu oraz portalach parentingowych: dziecisawazne.pl, tatento.pl, osesek.pl a także innych portalach i blogach poświęconych rodzicielstwu. Uważam, że każdy rodzic może świetnie bawić się ze swoim dzieckiem, dodatkowo wspierając jego rozwój każdego dnia.
Jestem wykładowcą w Wyższej Szkole Edukacji w Sporcie, prowadzę wykłady, ćwiczenia oraz warsztaty dla studentów z zakresu integracji sensorycznej i wspierania rozwoju dziecka poprzez zabawy.
Moja misja
Dlaczego to robię?
Uwielbiam spotykać się i pracować z innymi ludźmi. Zarówno tymi najmniejszymi, jak i starszymi oraz ich rodzicami. Po urodzeniu córki zaczęłam się zastanawiać, co mogę zrobić już teraz, żeby wspierać jej rozwój. Zrobić coś, co zaprocentuje w jej przyszłym życiu. Obserwując dzieci podczas terapii, poznając ich historie, rozmawiając z rodzicami, postanowiłam zrobić coś więcej. Zamiast zajmować się tylko terapią, zaczęłam szukać informacji o profilaktyce. Czy można coś zrobić, żeby nie dopuścić do rozwinięcia się zaburzeń przetwarzania sensorycznego lub jak najbardziej je złagodzić na wczesnym etapie rozwoju. Jak w prosty sposób, na co dzień wspierać rozwój dziecka, już od jego urodzenia. I co się okazało?
Tak naprawdę w ogromnej większości wystarczy prawidłowo opiekować się własnym dzieckiem i odpowiednio się z nim bawić. I tylko tyle... Zapraszam więc do rozpoczęcia tej niesamowitej przygody, mogę Was zapewnić, że nie tylko Wasze dzieci, ale sami też będziecie się świetnie bawić.
Zapraszam do kontaktu,
Aleksandra Charęzińska