Chyba każdy rodzic był w stanie zaobserować jak już jego roczniak czy dwulatek siłuje się z „ciężarami” – podnosi baniaki z wodą, przepycha pudła z zabawkami lub zgrzewki napojów. Najmłodsi uwielbiają takie zabawy, ponieważ ich apetyt sensoryczny często domaga się odpowiedniej stymulacji dociążeniowej. Niestety rodzice zazwyczaj nie mają tej świadomości i nie zwracają uwagi na wypełnienie i ciężar zabawek. Dobrze obciążone maskotki nie są też rozwiązaniem powszechnie dostępnym na rynku, a mają wyciszającą i relaksującą moc. Jak wykonać taką dociążoną maskotkę samodzielnie? Zapraszam.

Dlaczego każde dziecko powinno mieć dociążoną maskotkę?

Może zacznę do samego początku 🙂 Zabawa jest ogromnie ważna w życiu każdego dziecka. Dzięki niej najmłodsi ćwiczą bardzo ważne umiejętności, jak naśladowanie, nadawanie znaczenia poprzez symbole, kreatywność, a także rozwijają swoją wyobraźnię. Zabawa to również świetna okazja do przepracowania trudnych tematów i oswojenia maluchów z lękami.

Poprzez mądre, przemyślane aktywności z dzieckiem możemy wspierać jego rozwój. Możemy też wpływać na samopoczucie naszego dziecka – wystarczy, że dana zabawa stymuluje pewien dość tajemniczy system zmysłowy… PROPRIOCEPCJĘ!

Tak chodzi mi oczywiście o propriocepcję, nazwaną też czuciem głębokim. Jest to jeden z najmniej znanych i najbardziej niedocenianych zmysłów. O inajważniejszych zmysłach w rozwoju dziecka przeczytasz (TUTAJ). Jego receptory znajdują się w naszej skórze głębokiej, mięśniach, ścięgnach oraz więzadłach. Zabawki i aktywności pobudzające te receptory, mają działanie niezwykle relaksujące i wyciszające dla całego układu nerwowego. Są to wszelkie działania związane z rozciąganiem, ściskaniem, dźwiganiem, siłowaniem, przepychaniem, wciskaniem się, czyli bierną i aktywną pracą mięśni, ścięgien, więzadeł i stawów. Więcej o samej propriocepcji znajdziesz (TUTAJ).

Przypomnijcie sobie, jak czujecie się po masażu relaksacyjnym lub po sesji na fitnessie czy godzince spędzonej na siłowni. Dlaczego w korporacjach rozdaje się pracownikom piłeczki antystresowe do ściskania? Wszystkie te aktywności angażują receptory czucia głębokiego i pomagają w odstresowaniu.

Dociążanie i dźwiganie jest jednym z najprostszych rodzajów stymulacji oraz zabaw proprioceptywnych. Niestety rodzice często bardzo niesłusznie boją się takich zabaw i aktywności dzieci. Dlatego pragnę uspokoić! Nie ma w takich zabawach nic złego ani bardzo niebezpiecznego! Zdrowe dziecko nie przeciąży się i nie będzie miało przepukliny/ jak się niestety powszechnie uważa 🙂 To MIT!

Co więcej każde dziecko potrzebuje w rozwoju takich aktywności, co potwierdzają nasze maluchy, które już w okresie niemowlęcym same wyszukują sobie takie zabawy 😉 Wystarczy przypomnieć, że stoper do drzwi w kształcie zwierzątek, jest jednym z hitów do zabawy małych dzieci. Fizjoterapeuci i terapeuci integracji sensorycznej apelują: każde dziecko powinno mieć przynajmniej jedną cięższą zabawkę. A dlaczego:

 • Ciężka zabawka wspiera prawidłowe napięcie mięśniowe.
 • Pomaga dostymulować układ proprioceptywny.
 • Rozwija czucie siebie i schematu własnego ciała.
 • Pomaga się wyciszyć i wyregulować.
 • Jest pomocna przed zasypianiem.
 • Stymuluje zmysł słuchu, przyjemny i relaksujący odgłos przesypywanych ziarenek.
 • Stymuluje dodatkowo zmysł dotyku, poprzez różnorodne wypełnienie oraz różnicowanie dotykowe.
 • Jest wykorzystywana w terapii integracji sensorycznej i fizjoterapii do różnych ćwiczeń.
 • Dzieci je uwielbiają!

Oczywiście, można też zakupić takie zabawki w profesjonalnych sklepach rehabilitacyjnych lub sensorycznych, ale bardzo często ich cena jest kosmicznie wysoka. Dlatego ja dzisiaj, proponuję Wam stworzenie takiej zabawki własnoręcznie!

Jak wykonać dociążoną, wyciszającą maskotkę?

 1. Potrzebujemy dowolnego, gotowego pluszaka, któremu podmienimy wypełnienie. (Można też kupić samą powłokę maskotki, bez wypełnienia (np. w Smyku) lub termofor o wyglądzie maskotki/ prze świętami wypatrzyłyśmy takie w Rossmanie;-)
 2. Rozpruwamy maskotkę, usuwamy pluszowe wypełnienie, a w jego miejsce wsypujemy granulat. Może być to ryż, kukurydza, groch, fasola ect.

3. Możemy też dorzucić kilka kasztanów lub orzechów by urozmaicić fakturę.

4.Zaszywamy i gotowe!

Ważne by nie wypełnić maskotki ziarnami po same brzegi. Należy zostawić trochę luzu, w przeciwnym razie nasz nowy pluszak będzie zbyt zbity i twardy. A zależy nam by ziarna miały miejsce na przesypywanie i dopasowywanie się do ciała dziecka.

Jak się bawić?

Gotowa maskotka daje nam wiele możliwości zabawy. Można ją tulić, ściskać, podnosić, przenosić, podrzucać. Nasi mali sensotesterzy byli zachwyceni zabawą w przerzucanie i łapanie ciężkiego misia, co mocno dostymulowało ich mięśnie, stawy, więzadła.

Dociążoną zabawkę można też wykorzystać do masażu ciała – obkładać nią poszczególne części ciała – brzuch, nogi, ramiona, a nawet głowę.

Zabawkę możemy wykorzystać też do ćwiczeń – unosić nad głowę, ćwicząc obręcz barkową i wzmacniając ramiona lub podnosić nogami.

Podnoszenie misia to spory wysiłek i świetna zabawa.

Świetny pomysł na prezenet Mikołajkowy czy świąteczny. Żwłaszcza, że można go przygotować własnoręcznie i mieć przy tym dodatkowo, ogrom sensorycznej frajdy 🙂

Więcej przepisów na różne sensozabawy znajdziesz na moim blogu:

2 komentarze
 1. Beata 3 lata temu

  Świetny artykuł! Dziękuję! A czy kukurydza/ryż/cokolwiek nie zepsują się za szybko i nie zacznie śmierdzieć? Suszone rzeczy też mają swoją datę ważności….:(

  • autor

   Ryż i materiały sypkie mają przedłużony termin ważności 😉 . Dla bezpieczeństwa trzeba co poł roku sprawdzać czy nic się nie dzieje z wypełnieniem 🙂
   Można też wsypać piasek, żwirek lub inny materiał wypełniający. Pozdrawiam Ola Charezinska

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

©2024 A.Charęzińska. Wspieranie Rozwoju Dzieci

Skontaktuj się

Zostaw mi wiadomość :)

Wysyłanie

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?

Serwis charezinska.pl wykorzystuje coookies więcej informacji

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zamknij