Od września ruszam z cyklem #sensomamapoleca  Będę regularnie umieszczać książki i artykuły, które mnie poruszyły, zmieniły patrzenie na rozwój dzieci, które uwielbiam i wykorzystuję w mojej pracy oraz własnym domu. Często dostaję pytania od rodziców, studentów i uczestników szkoleń jakie książki z zakresu wspierania rozwoju, integracji sensorycznej oraz sensoryki polecam;)

Tak więc postanowiłam ruszyć 4 litery i w końcu zrobić to, o czym myślałam od dawna. Niektóre książki będą wręcz oczywiste, zw względu na tematykę jaką się zajmuję. Mam nadzieję jednak, że uda mi się Was zaskoczyć niektórymi moimi wyborami i inspiracjami .. 😉

Tak więc na pierwszy ogień, książeczka którą powinien mieć w swojej biblioteczce każdy nauczyciel, pedagog, terapeuta, logopeda, fizjoterapeuta, terapeuta SI, osoba prowadząca zajecia dla maluszków oraz każdy rodzic. Są to propozycje krótkich zabaw sensorycznych wraz z wierszykami. Dla mnie osobiście number one! 

Dlaczego tak zachwyciła mnie ta książeczka i co w niej znajdziecie?

Sesnoryczny piękny świat zawiera pomysły na 50 prostych zabaw sensorycznych/ stymulujących zmysły, wraz z wierszykami oraz dokładną procedurą ich przeprowadzenia. Poajwiają się także modyfikacje zabaw: różne warianty oraz dostosowanie niektórych z nich dla dzieci niżej funkcjonujących/ lub młodszych.

Autorka Małgorzata Barańska podzieliła zabawy na 5 grup/ 5 zmysłów (bardzo się cieszę, że pojawiły się zabawy stymulujące 3 zmysły podstawowe/ najważniejsze w rozwoju dziecka):

  • Propriocepcja / tzw. czucie głębokie
  • Równowaga/ ukł. przedsionkowy
  • Dotyk/ tzw. czucie powierzchniowe
  • Słuch
  • Wzrok

Część z nich można przeprowadzić z różnymi pomocami i gadżetami takimi jak: lód, plastikowe butelki, groch, ryż, poduszki, szaliki czy kolorowe chustki. Jest też dużo tzw. zabaw bez zabawek – gdzie wykorzystujemy ruch oraz ciało drugiej osoby -np.  rodzica, terapeuty 😉

Wierszyki są krótkie i rytmiczne. Bardzo proste, w czym właśnie upatruję ich genialność 😉 A przede wszystkim baaardzo lubiane przez dzieci i dorosłych. Wypróbowywałam je podczas prowadzenia autorskich zajęć sensorycznych Smyko-Multisensoryka® i  z całą pewnością mogę stwierdzić, że maluszki i starszaki je wprost uwielbiają. Dodam tylko, że “Sensoryczny piękny świat” to lektura obowiązkowa wszystkich uczestników szkolenia certyfikacyjnego ze Smyko-Multisensoryki®/ zajęć sensorycznych w oparciu o teorię Integracji Sensorycznej:) 

Jako sensorycznie zakręcona mama, sensoświr, terapeuta SI, autorka zajęć sensorycznych baaardzo polecam 🙂 Moim zdaniem jest to książeczka na 6 + a dodatkowo ma bardzo przyjazną cenę 😉

1 komentarz
  1. Aneta 11 miesięcy temu

    Jest jakiś polecany przedział wiekowy dzieci do tych zabaw?

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Skontaktuj się

Zostaw mi wiadomość :)

Wysyłanie

©2019 A.Charęzińska. Wspieranie Rozwoju Dzieci | Realizacja: klawastrona.pl

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?

Serwis charezinska.pl wykorzystuje coookies więcej informacji

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zamknij