Od września ruszam z cyklem #sensomamapoleca  Będę regularnie umieszczać książki i artykuły, które mnie poruszyły, zmieniły patrzenie na rozwój dzieci, które uwielbiam i wykorzystuję w mojej pracy oraz własnym domu. Często dostaję pytania od rodziców, studentów i uczestników szkoleń jakie książki z zakresu wspierania rozwoju, integracji sensorycznej oraz sensoryki polecam;)

Tak więc postanowiłam ruszyć 4 litery i w końcu zrobić to, o czym myślałam od dawna. Niektóre książki będą wręcz oczywiste, zw względu na tematykę jaką się zajmuję. Mam nadzieję jednak, że uda mi się Was zaskoczyć niektórymi moimi wyborami i inspiracjami .. 😉

Tak więc na pierwszy ogień, książeczka którą powinien mieć w swojej biblioteczce każdy nauczyciel, pedagog, terapeuta, logopeda, fizjoterapeuta, terapeuta SI, osoba prowadząca zajecia dla maluszków oraz każdy rodzic. Są to propozycje krótkich zabaw sensorycznych wraz z wierszykami. Dla mnie osobiście number one! 

Dlaczego tak zachwyciła mnie ta książeczka i co w niej znajdziecie?

Sesnoryczny piękny świat zawiera pomysły na 50 prostych zabaw sensorycznych/ stymulujących zmysły, wraz z wierszykami oraz dokładną procedurą ich przeprowadzenia. Poajwiają się także modyfikacje zabaw: różne warianty oraz dostosowanie niektórych z nich dla dzieci niżej funkcjonujących/ lub młodszych.

Autorka Małgorzata Barańska podzieliła zabawy na 5 grup/ 5 zmysłów (bardzo się cieszę, że pojawiły się zabawy stymulujące 3 zmysły podstawowe/ najważniejsze w rozwoju dziecka):

  • Propriocepcja / tzw. czucie głębokie
  • Równowaga/ ukł. przedsionkowy
  • Dotyk/ tzw. czucie powierzchniowe
  • Słuch
  • Wzrok

Część z nich można przeprowadzić z różnymi pomocami i gadżetami takimi jak: lód, plastikowe butelki, groch, ryż, poduszki, szaliki czy kolorowe chustki. Jest też dużo tzw. zabaw bez zabawek – gdzie wykorzystujemy ruch oraz ciało drugiej osoby -np.  rodzica, terapeuty 😉

Wierszyki są krótkie i rytmiczne. Bardzo proste, w czym właśnie upatruję ich genialność 😉 A przede wszystkim baaardzo lubiane przez dzieci i dorosłych. Wypróbowywałam je podczas prowadzenia autorskich zajęć sensorycznych Smyko-Multisensoryka® i  z całą pewnością mogę stwierdzić, że maluszki i starszaki je wprost uwielbiają. Dodam tylko, że „Sensoryczny piękny świat” to lektura obowiązkowa wszystkich uczestników szkolenia certyfikacyjnego ze Smyko-Multisensoryki®/ zajęć sensorycznych w oparciu o teorię Integracji Sensorycznej:) 

Jako sensorycznie zakręcona mama, sensoświr, terapeuta SI, autorka zajęć sensorycznych baaardzo polecam 🙂 Moim zdaniem jest to książeczka na 6 + a dodatkowo ma bardzo przyjazną cenę 😉

1 komentarz
  1. Aneta 5 lat temu

    Jest jakiś polecany przedział wiekowy dzieci do tych zabaw?

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

©2024 A.Charęzińska. Wspieranie Rozwoju Dzieci

Skontaktuj się

Zostaw mi wiadomość :)

Wysyłanie

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?

Serwis charezinska.pl wykorzystuje coookies więcej informacji

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zamknij