Mały, niepozorny, a jakże praktyczny! Guzik – obchodzi w grudniu swoje święto. Poniżej przegląd prostych aktywności z wykorzystaniem guzików.

1. Woreczek żelowy z guzikami – zabawy

Potrzebne materiały:

  • woreczek strunowy
  • bezbarwny żel do włosów
  • zestaw dowolnych guzików
  • ew. taśma klejąca, flamastry

Wciskamy do woreczka przeźroczysty żel do włosów. Następnie dodajemy kilka guzików. Zadanie jest na tyle proste, że możecie je wspólnie wykonać już ze starszym żłobczakiem. Zamykamy i przyklejamy taśma do podłogi/ blatu. Taśma jest wskazana zwłaszcza przy najmłodszych użytkownikach woreczków, czyli niemowlakach 😉 – woreczek nie będzie im uciekał oraz ograniczymy im możliwość wzięcia woreczka do buzi.

Zadaniem dziecka jest przesuwanie zatopionych w żelu guzików. Dla maluszków możemy wybrać nieco większe i bardziej kontrastowe guziki. Oczywiście, najlepiej by były płaskie, bez wypustek by łatwiej się przesuwały i nie uszkodziły woreczka. Teraz czas na zabawę, a ten zwyczajny woreczek daje nam na prawdę sporo możliwości, które łączą zabawę, sensorykę i matematykę.

Maluszki po prostu trenują swoją koordynację rcepcję ręka-oko i uczą się przepychać guziki. Z czasem zadaniem może być stworzenie zbioru, czyli zgrupowanie guzików w danym kolorze w jednym miejscu. Można na woreczku narysować flamastrem lub wykleić kolorową taśmą obszary, do których należy przepchnąć guziki.

Kolejnym wyzwaniem może być ułożenie z guzików figury geometrycznej lub przyporządkowanie odpowiedniej liczby guzików do narysowanych kropek.

Inna możliwość to układanie rytmów zgodnie z narysowanym wzorem.

Zabawa woreczkiem z żelem to świetny starter dla dzieci, które dopiero zaczynają przygodę z masami sensorycznymi. Jest to też dobra alternatywa dla dzieci z nadwrażliwością dotykową.

Woreczek można też powiesić na szybie lub położyć na podświetlanym pulpicie czy stoliku, dzięki czemu zyskamy dodatkowe bodźce wzrokowe.

2. Wyścig guzików

Guzikowa wersja znanej zabawy z kapslami. Tor dla guzików możemy wykleić taśmą na podłodze, namalować kredą na chodniku lub narysować flamastrami na arkuszu w dużym formacie. Dzieci ćwiczą koordynację i precyzję. Kto pierwszy dotrze do mety? 🙂

3. Guzikowe pchełki

Kolejna klasyczna zabawa w wersji z guzikami. Potrzebujemy kilka guzików i miseczkę lub płaski talerzyk. Naciskamy guzikiem o guzik, starając się by wskoczył do naczynia. Inną opcją jest przesuwanie guzika do celu.

4. Kształty z guzików

Guziki mogą posłużyć nam także do układania różnorodnych kształtów i wzorów. Możemy układać swobodne kompozycje na blacie lub przyklejać je do kartki lub papierowego talerzyka. Możemy też dołączyć sznurek lub włóczkę – z niej ułożyć kontur np. choinki, następnie wypełnić, ozdobić ją guzikami.

Można też wyciąć dowolny kształt (zwierzak lub motyw świąteczny) z tektury, wylepić go masą solną lub plasteliną, a następnie ozdobić guzikami.

5. Wyławianie guzików z wody

Jeszcze jedną możliwością jest zabawa w wyławianie guzików z pojemnika z wodą. Potrzebujemy małe siteczka, łyżki cedzakowe, a najlepiej długie szczypce, ponieważ większość guzików opada po chwili na dno. Łowimy guziki i segregujemy ze względu na kolor lub kształt lub wielkość (matematyka sensoryczna).

6. Wyszukiwanie

Kolejna opcja zabaw z guzikami to klasyczne wyszukiwanie w materiale sypkim. Dzieci przesypują i przeczesują ryż, makaron lub kaszę w poszukiwaniu kolorowych guzików. Jest to świetne ćwiczenie na koncentrację, a zarazem bardzo relaksująca i odprężająca czynność. A odnalezione guziki segregujemy pod względem koloru, kształtu lub wielkości do konkretnych pojemniczków, a zatem włączamy do zabawy edukację matematyczną.

7. Nawlekanki

Wśród propozycji zabaw nie mogło zabraknąć oczywiście nawlekania. Guziki to wdzięczny materiał do stworzenia korali DIY. Możemy wykorzystać do tego gotowe zestawy edukacyjne lub domowe zasoby. Należy dobrać rodzaj materiału – wielkość guzików i dziurek – do wieku dziecka.

8. Pojemniki wzrokowo-słuchowe

Guziczki mogą być też jednym z elementów butelek lub pojemniczków słuchowo-wzrokowych. Potrzebujemy dowolne, plastikowe, przeźroczyste pojemniki np. buteleczki oraz dowolny materiał sypki, jak: ryż, tapioka, kasza, sól. Do tego dokładamy kilka większych elementów, najlepiej kontrastowych, które będą przyciągać wzrok – w tym wypadku nasze guziki. Przygotowana w ten sposób butelka jest wielofunkcyjna. Dzieci potrząsają nią, wystukują rytmy, a jednocześnie obserwują tańczącą w środku zawartość. Odpowiednio zabezpieczona buteleczka (zaklejone, zapieczętowane wieczko) jest świetną zabawką już dla niemowlaka, który przetacza ją po ziemi i obserwuje pojawiające się i znikające guziki. Maluch skupia wzrok i ćwiczy koncentrację. Rytmiczne przesypywanie działa również kojąco i wyciszająco dla układu nerwowego.

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

©2024 A.Charęzińska. Wspieranie Rozwoju Dzieci

Skontaktuj się

Zostaw mi wiadomość :)

Wysyłanie

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?

Serwis charezinska.pl wykorzystuje coookies więcej informacji

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zamknij