Kasztany są najbardziej lubianymi przez dzieci darami jesieni 🙂 Nie znam dziecka, które by nie lubiło zabawy kasztanami. 3 października obchodzimy Dzień Kasztana więc poniżej inspiracje do zabaw kasztanami:

  • Szukanie i zbieranie kasztanów – zabawa w kasztanowego króla. Samo zbieranie kasztanów pod drzewem to niezła zabawa. Trzeba wyszukać błyszczące kulki, wśród liści 😉 Do tego intensywnie pracuje motoryka duża i motoryka mała (bieganie, kucanie, skłony, chwytanie) oraz koordynacja wzrokowo-ruchowa. Po zbiorach można wybrać kasztanowego króla/królową, czyli dziecko, które zbierze najwięcej kasztanów.
  • Kasztanowe ludziki – czyli wszystkim znana klasyka 😉 Potrzebujemy jedynie kasztanów, wykałaczek oraz ostrego narzędzia (np. cienki śrubokręt) do zrobienia dziurek w kasztanach.
  • Kukiełki z kasztanów – będziemy potrzebować: klej na gorąco lub magiczny, nożyczki, kreatywne oczka, patyczki do szaszłyków, filc, painka lub kolorowy papier, malutki śrubokręt, kredki ołówkowe. Na początku robimy dziurki w kasztanach i nakładamy je na kredki (lekko rozpychając otwór). Potem wycinamy z pianki oraz filcu poszczególne elementy (uszy, włosy, nosy, oczy itp) i przyklejamy je klejem do kasztanów. 
  • Kasztanowe zwierzaki – cudne zwierzaczki wykonamy przy użyciu kolorowej plasteliny i kasztanów. W ten sposób wyczarujemy kotki, pieski, misie, lwy, sowy a nawet zółwie. Kulkę kasztana oblepiamy po prostu kawałeczkami kolorowej plasteliny, formując oczekiwane kształty.
  • Kasztanowe układanki/mandale – z kasztanów układamy różne wzory, obrazy. Można wg wzoru, po linii albo całkowicie intuicyjnie.
  • Odciskanie kasztanów w ciastolinie – przygotowujemy dowolną ciastolnę (przepisy znajdziesz na moim blogu TUTAJ lub w ebooku z 60 masami sensorycznymi TUTAJ). Najlepiej w jesiennych kolorach (żóltym, pomarańczowym, czerwonym, brązowym. W masie odbijamy kształty darów jesieni.
  • Wyszukiwanie kasztanów w materiale sensorycznym – do dużego pojemnika wsypujemy sypki materiał sensoryczny (ryż, makaron, kaszę kukurydzianą, manną i inne rodzaje) i ukrywamy w nim kasztany. Zadaniem dzieci jest odnalezienie wszystkich ukrytych kasztanów. Mogą je wyjmować rękoma, szczypcami, łyżkami, sitkami czy chochlami. Dla utrudnienia, można zasłonić lub zamknąć oczy – tylko za zgodą dziecka 😉
  • Kasztanowa ścieżka sensoryczna – do płaskiego pojemnika wsyp ksztany. Możesz też wysypać je bezpośrednio na podłogę 😉 A potem zapraszamy do kasztanowego spaceru 😉 Może być boso lub w skarpetkach.
  • Kąpiel sensoryczna w kasztanach – duży pojemnik (pudło, pojemnik do przechowywania pościeli) wypełniamy kasztanami. Zachęcamy dziecko do wejścia do pojemnika i poczucie kasztanów całym ciałem.
  • Kasztanowa gimastyka stóp – rozsypujemy kasztany na podłodze, zadaniem dziecka jest podnoszenie (chwytanie) ich stopą i wrzucanie do płaskiego pojemnika.
  • Mycie i wyławianie kasztanów z wody – po zabawie w ciastolinie lub mące, dzieci chętnie umyją kasztany 😉 Duży pojemnik napełniamy wodą i wrzucamy kasztany. Po umyciu, można je wyławiać szczypcami, sitkiem lub chochlą.
  • Kasztanowe wkładanki/przekładanki – na pudełku (np. po butach) rysujemy/naklejamy zwierzę (wiewórkę, dzika). W miejscu pyszczka wycinamy otwór i dzieci karmią zwierzaka kasztanami. Można też przekładać kasztany (np. szczypcami) z pudełka do wytłaczanki po jajkach lub pojemników do robienia lodu.
  • Matematyka sensoryczna z użyciem kasztanów: klasyfikowanie (segregowanie/tworzenie zbiorów według konkretmej cechy), rytmy (powtarzanie elementów i sekwencji), oś symetrii (układanie sekwencji w lustrzanym odbiciu), ważenie ( w dłoniach lub wagą zrobioną z wieszaka i 2 reklamówek), Porównywanie większy – mniejszy , układanki lewopółkulowe (układanie wg wzoru), przeliczanie, szacowanie, dodawanie i odejmowanie…
  • Literki z kasztanów – dzieci mają za zadanie układać na stole, tacy – literki z kasztanów. Zaczynamy od układania po śladzie (napisanej na kartce literce), potem dzieci odwzorowują czyli patrząc na wzór układają obok. A na końcu układają same z pamięci.
  • Rzuty do celu – kasztany mogą być świetnymi rzutkami 😉 Ustawiamy wiaderko, pojemnik i staramy się trafić do celu. Mozemy też przykleić (plasteliną, masą mocującą lub klejem na gorąco) do kasztanów, paski kolorowej krepiny i nasze rzutki będą pięknie wyglądać podczas lotu 😉 Radość dziecięca zagwarantowana 😉
  • Zapasy wiewórki w wersji z kasztanami– opis zabawy znajdziesz (TUTAJ) Okazuje się, że wiewiórki nie tyllko uwielbiają orzechy, ale kasztany także 😉
  • Kasztanowe memory – malujemy jasną część kasztanów różnymi kolorami (farby akrylowe, markery do malowania na szkle ) lub podklejamy kawałki kolorowej plasteliny (po 2 sztuki taki sam kolor). Odwracamy kasztany brązową częścią i możemy grać w memory (czyli wyszukiwanie 2 takich samych kasztanów).
  • Kasztanowe butelki/ słoiki sensoryczne – malutkie kasztany wrzucamy do butelki plastikowej (np. po smoothie) i dorzucamy do nich kolorowe pompony, cekiny, dzwoneczki, koraliki itp. Taka butelka sensoryczna oprócz tego że jest śliczna to stymuluje wzrok i słuch maluszków. Natomiast w wersji bardziej dekoracyjnej butelkę lub słoik dekoracyjny, wypełniamy kasztanami i innymi darami natury – można warstwami lub totalny misz-masz 😉 I mamy jesień w słoiku 😉
  • Malowanie kasztanów – pamiętacie zabawę w malowanie kamieni? Tak samo możemy malować kasztany i tworzyć z nich niesamowite obrazy. Najlepiej używać farb akrylowych 😉
  • Kasztanowe pieczątki – kasztany mają różne ciekawe kształty 😉 Możemy moczyć je w farbie lub tuszu i robić z nich kolorowe pieczątki 😉
  • Kasztan – story czyli kasztanowe historie – na kasztanach malujemy flamastrem permanetnym symbole – serce, koronę, prezent, miecz, słońce, wodę, chmurę, księżyc, gwiazdę… I co tylko nam przyjdzie do głowy 😉 Wrzucamy kasztany do kubka/worka i losujemy po jednym kasztanie. Adekwatnie do symbolu zaczynamy opowiadać historię, każdy kolejny uczestnik zabawy, losuje kolejnego kasztana z symbolem i dokłada coś od siebie 😉
  • Jesienne dekoracje z kasztanami – ułóżcie na tacy lub w koszyku: dynie, kasztany, orzechy, dziką różę i inne dary jesieni. Można wstawić lampion lub świeczkę i mamy piękną, naturalną dekorację.
  • Kasztanowe tory dla kulek/samochodów– z 2 rzędów kasztanów ułóż tor/ulicę wg własnego pomysłu. Będzie świetnym torem dla resoraków lub dla szklanych kulek.
  • Obraz Pani Jesieni z darów jesieni – propozycje zabawy jesiennego portretu XXL znajdziesz (TUTAJ)
  • Kosmetyki z kasztanów DIY – z kasztanów możemy ze starszymi dziećmi zrobić naturalne kosmetyki takie jak: maseczkę, balsam czy płyn do kąpieli. Przepisy znajdziesz (TUTAJ)
  • Pieczone jadalne kasztany – oczywiście nasze tradycyjne kasztany, nie nadają się do jedzenia ale… Każdy chyba chociaż raz powinien spróbować kasztanów jadalnych. Kupimy je w supermarketach, sklepach ze zdrową żywnością oraz w sklepach on-line. Jak je przygotować?  Zanim włożysz je do piekarnika, pamiętaj o tym, że kasztany jadalne należy najpierw umyć i ponacinać ich skórkę. Gdy już to zrobisz, włóż je do piekarnika nagrzanego do 200℃ i piecz przez około 30 minut. Dzieci będą zachwycone 😉 Przepisy na inne dania znajdziesz (TUTAJ)
0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

©2024 A.Charęzińska. Wspieranie Rozwoju Dzieci

Skontaktuj się

Zostaw mi wiadomość :)

Wysyłanie

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?

Serwis charezinska.pl wykorzystuje coookies więcej informacji

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zamknij