Zabawy z płynem do mycia naczyń najlepiej zacząć od przygotowania domowego płynu do baniek mydlanych. 😉

Przepis na domowy płyn do baniek mydlanych:

  • płyn do mycia naczyń
  • woda
  • gliceryna – kilka kropel

W dowolnym naczyniu mieszamy płyn do mycia naczyń (dobrze sprawdzi się np. płyn Fairy) oraz wodę w proporcjach: 1 miarka płynu i 5-7 miarek wody. Można dodać też kilka kropel gliceryny. Delikatnie mieszamy i gotowe. Gdy płyn jest już przygotowany możemy przejść do zabawy.

Opcje zabawy:

1. Do dmuchania można wykorzystać gotowe patyczki z kółeczkiem (z gotowych zestawów), nacięte słomki lub połączone patyczki logopedyczne.

2. Do tworzenia większych baniek dobrze sprawdzi się przecięta butelki 0,5l lub większa 1l. Zamaczamy w płynie przeciętą część, czyli nasz lejek i dmuchamy w ustnik, tworząc bańki w wersji XL.

3. Jeśli natomiast nałożymy na przeciętą cześć, czyli nasz lejek gazę i przymocujemy go gumką to uzyskamy eko gadżet do tworzenia kolorowej piany. Wystarczy wcześniej dodać do domowego płynu trochę barwnika.

4. Barwne wulkany – wystarczy do kubeczka wlać trochę płynu do naczyń z barwnikiem, dodać wody oraz słomki. Dzieci dmuchają przez rurkę, uzyskując barwną, pienistą erupcję. Wszelkie zabawy z kolorowymi bańkami warto oczywiście zabezpieczyć dużym arkuszem papieru, wówczas możemy dodatkowo uzyskać kolorową abstrakcję.

Zabawę z tworzenia piany warto oczywiście poprzedzić treningiem dmuchania i robienia bąbli w szklance wody. To świetne ćwiczenie oddechowe. Dodatkowo stymulujemy dotyk, wzrok, węch. No i oczywiście propriocepcję, ponieważ podczas dmuchania mocno działamy na mięśnie twarzy, jamy ustnej i żuchwę.

5. Jeszcze jednym wariantem jest zabawa – bańka w bańce, czyli tworzenie dużych baniek przyklejonych do blatu np. przy użyciu naszej sprytnej, przeciętej butelki po wodzie. Przy pomocy słomki lub butelki zanurzonej w mieszance płynu do naczyń z wodą dmuchamy bańki, które przykleją się do powierzchni – najlepiej śliskiej. Następnie próbujemy powiększyć daną bańkę lub stworzyć kolejną mniejszą bańkę w środku tej większej. Zabawa wymaga nieco wprawy i cierpliwości. Zamiast płynu domowej roboty, można oczywiście skorzystać z gotowego płynu do baniek.

Inne zabawy z dodatkiem płynu do naczyń

– eksperyment z mlekiem à https://endo.pl/blog/project/zabawy-sensoryczne-z-kolorami/

– eksperyment z mydłem, analogicznie zadziała płyn do naczyń à https://www.charezinska.pl/jak-dziala-mydlo-zabawa-sensoryczna/

– zrobienie kolorowej piany à https://www.charezinska.pl/pogodowa-piana-zabawa-sensoryczna/

– domowy piasek kinetyczny z dodatkiem płynu à https://nauka.rocks/piasek-kinetyczny/

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

©2024 A.Charęzińska. Wspieranie Rozwoju Dzieci

Skontaktuj się

Zostaw mi wiadomość :)

Wysyłanie

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?

Serwis charezinska.pl wykorzystuje coookies więcej informacji

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zamknij