Święto zakochanych już 14 lutego! A jest to bardzo wdzięczny motyw do różnego rodzaju aktywności sensorycznych. Wiem, że szukacie inspiracji, dlatego zebrałam w jednym miejscu pomysły na sensozabawy na Walentynki.
Przed Wami Walentykowe LOVE w pigułce, 😉 No to zaczynamy!
1. Walentynkowe gniotki
Potrzebne materiały:
- Balony z motywem walentynkowym
- Różne wypełnienia: mąką, ryż, kasza, ziarna ect.
- Lejek
- Mała butelka
#Sensohack #SensoWskazówka —> Jak najłatwiej umieścić sypki materiał w balonie? Wykorzystaj do tego małą plastikową butelkę po wodzie!
Najpierw wsypujemy materiał do butelki, następnie przesypujemy go do balona. Butelka działa jak pompka i ułatwia wtłoczenie całej zawartości.
Gniotki możemy łatwo przygotować także w wersji wodnej. Możemy wówczas zastosować te same balony w kształcie serca i zestawić je z gniotkami z innych materiałów (dziecko zgaduje czym różnią się od siebie) albo zdecydować się na wariant z przeźroczystego balonu z tematycznym wypełnieniem. Wodne gniotki-rybki opisywałam już rok wcześniej. Zerknijcie koniecznie: Wodne gniotki z serduszkam
W zabawie gniotkami dzieci dotykają, naciskają, ugniatają, rozciągają, rozpoznają różne faktury czyli stymulują układ dotykowy, propriocepywny (tzw. czucie głębokie) oraz wzrok, w wersji wodnej także słuch. Ćwiczą przy tym motorykę małą, wzmacniają mięśnie dłoni. Z przedszkolakami możemy bawić się w rozpoznawanie zastosowanych materiałów (mąka jest bardziej miękka i gładka; ryż twardy i chropowaty).
Gniotki mają niesamowite działanie relaksujące i antystresowe. Są idealnym elementem wyposażenia kącików wyciszenia/ złości czy koszyków sensorycznych. W dodatku są bardzo proste w wykonaniu! 🙂
2. Lodowe serca
Czy można mieć serce z kamienia?….a z lodu? Oczywiście 😉 Mieliśmy już gniotki z materiałami sypkimi oraz wodne. Idąc krok dalej stwórzmy też wersję lodową – wystarczy umieścić nasze gniotki wypełnione wodą w zamrażalce.
Potrzebne materiały:
- Balony w kształcie serca
- Woda
- Sensoskarby do wydobycia: cekiny, koraliki, kryształki ect.
- Opcjonalnie barwnik
Umieszczamy w balonie wybrane sensoskarby. Opcjonalnie wlewamy do balona trochę zabarwionej wody (zamiast czerwonego lub różowego barwnika możemy dodać trochę soku malinowego ;)), następnie dopełniamy resztę miejsca wodą z kranu pod ciśnieniem i zawiązujemy balon. Pozostawiamy w zamrażalniku na kilka godzin.
Podobne skarby możemy poukrywać w formach silikonowych lub w innych, dowolnych pojemnikach.
Po wyjęciu przecinamy balony i wydobywamy bryłki gotowe do zabawy. Dzieci bawią się w rozmrażanie lodowego serca. Mogą polewać je wodą z kubeczka czy pipety lub posypywać solą.
3. Walentynkowe woreczki sensoryczne
Szukacie pomysłu na mały upominek wykonany przez dzieci? Co powiecie na woreczki wzrokowo-zapachowe? Jest to jeden z hitów moich zajęć Smyko Multi-Sensoryka. Najczęściej przygotowywaliśmy je w wersji świątecznej, ale ten pomysł równie dobrze sprawdzi się na Walentynki, Dzień Mamy czy Dzień Babci i Dziadka.
Potrzebne materiały:
- Tiulowe woreczki
- Płatki róży, lawenda lub herbata zapachowa lub potpourri – suszki zapachowe
- Cekiny, koraliki, papierowe konfetti, inne tematyczne ozdoby
- Opcjonalnie olejek zapachowy np. różany
4. Butelkove Love – butelka wzrokowa
Potrzebne materiały:
- Butelka (polecam te tuby z Biedronki, łatwiej wrzucać większe elementy)
- Woda
- Serduszka, cekiny, pompony, konfetti, koraliki, brokat i inne elementy
- Gliceryna
- Opcjonalnie barwnik
Do butelki wrzucamy elementy dekoracyjne, a następnie napełniamy ją wodą. Możemy dodać też kilka łyżeczek gliceryny, dzięki której uzyskamy dodatkowy efekt „slow motion”. 🙂
Dziecko ćwiczy tutaj zmysł wzroku, koncentrację na przepływających elementach, a także koordynację ręka-oko przy przekładaniu butelki.
5. Karnawałowe balony wzrokowo-słuchowe
Efektowne balony z przeźroczystego lateksu zachwycają najmłodszych i ich rodziców. Jednocześnie stymulują wzrok oraz słuch malucha. Można nimi potrząsać, grzechotać, machać, więc jest to łatwy do wykonania instrument DIY.
Potrzebne materiały:
- Przeźroczyste balony lateksowe
- Tematyczne wypełnienie, czyli: serduszka, piórka, cekiny, konfetti, koraliki, brokat, kolorowy piasek ect.
- Opcjonalnie patyczki do balonów
- Opcjonalnie lejek
Kolejne sensozabawy na Walentynki i więcej zdjęć balonowych inspiracji w moim poprzednim wpisie: Walentynkowe balony (wzrokowo-słuchowe)
6. SensoryPlay – Żelowe Serce
Popularna zabawa z woreczkiem strunowym i żelem, tym razem w wersji walentykowej. A jakże inaczej. 😛 Aktywność stymuluje wzrok oraz dotyk, dziecko ćwiczy koncentrację oraz koordynację ręka-oko.
Potrzebne materiały:
- Woreczek strunowy
- Żel do włosów, mydło w żelu
- Koraliki, guziki cekiny, ew. brokat
- Taśma klejąca
- Opcjonalnie kawałek tektury, kartonu
I etap zabawy – w naszej propozycji wcisnęliśmy do woreczka przeźroczysty żel do włosów oraz kolorowy żel do kąpieli. Zadaniem dziecka jest wymieszanie obu kolorów (podobną zabawę w mieszanie kolorów można przeprowadzić też z 2 kolorami farb).
II etap zabawy – następnie dorzucamy płaskie koraliki, guziki ect., które dziecko będzie naciskać i przesuwać paluszkami. Zamknięcie woreczka zabezpieczamy dodatkowo taśmą. Wszystko możemy też przymocować taśmą do podłogi – woreczek nie będzie uciekał maluszkowi i ułatwi to przesuwanie koralików w środku. Opcjonalnie możemy dodać tematyczną ramkę z grubszego kartonu, którą nakleimy na woreczek strunowy.
7. Sensozabawy na walentynki -kule kąpielowe
Znana i bardzo lubiana zabawa w walentynkowej odsłonie. Zmieniamy tylko kilka składników oraz dekoracji i prosty upominek hand-made gotowy! Po dokładny opis odsyłam Was tu: Świąteczne babeczki kąpielowe
W wersji walentynkowej polecam Wam żel Tutti Frutti lub inny kwiatowo-owocowy. Do mąki ziemniaczanej można też dorzucić trochę płatków róż lub kilka kropel olejku różanego. Gotowe kule wkładamy do papilotek i wtykamy serduszkową flagę – takie gotowe zestawy tematyczne możecie znaleźć w Rossmanie lub Pepco. 😉 Na koniec całość można zapakować w celofan i przewiązać wstążką – efekt WOW gwarantowany! ;D
Mam nadzieję, że przypadnie Wam do gustu powyższe kompendium zabaw walentynkowych i każdy znajdzie w nim coś dla siebie 🙂 Zaszalejcie! Udanej zabawy!
W walentynkowym klimacie mam jeszcze dla Was –
- Sensoryczną walentynkę DIY dla starszaków –https://www.charezinska.pl/sensory-card-czyli-sensoryczna-walentynka/
- Wierszyk logopedyczny, wspierający schemat ciała oraz czucie somatyczne czyli interocepcję nazywaną 8 zmysłem – https://www.charezinska.pl/serce-wierszyki-masazyki/