Dzień Dentysty to dobra okazja by przypomnieć zasady higieny jamy ustnej, w jaki sposób odpowiednio szczotkować zęby i co się dzieje, gdy jemy zbyt dużo słodyczy i zapominamy o myciu. To również dobra okazja do zabaw matematycznych. A w tym wszystkim pomogą nam 3 poniższe zabawy w mycie zębów oraz wierszyk z pokazywaniem.

I. MYCIE ZĘBÓW – MODEL ZĘBA

Przed Wami fajna edukacyjna zabawa w czyszczenie i mycie zębów, dzięki której możemy omówić budowę zęba, utrwalać zdrowe nawyki, uczyć się prawidłowego szczotkowania zębów i oswajać wizytę u dentysty. A przy okazji mamy upcyclingową zabawę w duchu zero waste. 🙂

Potrzebujemy:

  • 1 butelka plastikowa
  • nożyczki
  • biała farba
  • marker / marker suchościeralny
  • plastelina
  • szczoteczka, gąbka, lusterko, patyczek laryngologiczny i inne akcesoria

Odcinamy od butelki jej denko, a następnie malujemy od środka białą farbą. Tak powstaje nasz model zęba. Dorysowujemy radosną i smutną minę po przeciwnych stronach zęba. Teraz czas na zabawę w dentystę.

Doklejamy ciemne dziury z plasteliny lub malujemy je przy pomocy zwykłych flamastrów (marker suchościeralny ciężko schodzi z butelki, lepiej wykorzystać go do namalowania buziek, a zwykłe flamastry do malowania dziur i zarazków). Następnie „leczymy” smutny ząbek, czyli ścieramy wszystkie ubytki przy pomocy szczoteczki, ściereczki, gąbki lub najlepiej mokrej chusteczki wszystkie ect. W przypadku plasteliny, usuwamy ją palcami, patyczkami czy szpatułkami. A na koniec szczotkujemy wyleczony, uśmiechnięty ząbek . I od nowa. 🙂

Pomysł na zabawę zaczerpnięty od Zabawy Liliany. 🙂

II. MYCIE ZĘBÓW – KOSZULKA FOLIOWA

Tym razem mycie zębów w ekspresowej wersji z foliową koszulką.

Potrzebujemy tylko:

  • wydrukowany obrazek jamy ustnej wraz z zębami
  • koszulkę foliową
  • flamastry / marker suchościeralny
  • szmatkę/ gąbkę/ wacik/ patyczki do uszu/ szczoteczkę

Wkładamy obrazek w koszulkę foliową i gotowe. Możemy dowolnie malować na zębach zarazki, ubytki, resztki jedzenia, a potem bawić się w ich mycie i usuwanie. Najszybciej udawało nam się usunąć rysunki przy pomocy szczoteczki.

Do wycierania markera suchościeralnego/flamastra dobrze sprawdzi się też szczoteczka DIY, wykonana z patyczka laryngologicznego oraz gąbki. Wystarczy dokleić kawałek, uciętej gąbki do patyczka przy pomocy kleju na gorąco. W przeciwieństwie do butelki z poprzedniego punktu, z koszulki foliowej dobrze schodzą zarówno flamastry, jak i marker suchościeralny.

Na samym końcu wpisu znajdziecie 3 grafiki do druku do pobrania i wykorzystania przy tej zabawie. 🙂

III. MYCIE ZĘBÓW – PAPIEROWY TALERZYK

Poniżej ostatnia wersja zabawy na Dzień Dentysty.

Potrzebujemy:

  • 1 papierowy talerzyk – mały
  • plastelinę
  • fasolki
  • flamastry
  1. Zginamy talerzyk na pół – będzie to nasza buzia.

2. Wyklejamy plasteliną dziąsła. Będą to miejsca na nasze fasolkowe zęby. Potrzebujemy min. 20 – tyle jest zębów mlecznych. Można również namalować lub wykleić język.

3. Następnie w każde dziąsło wciskamy fasolkę, czyli ząb. Jest to świetne ćwiczenie dla małych rączek – motoryka mała, planowanie, odpowiedni docisk.

4. Czas na zabawę w mycie zębów! Najpierw brudzimy, a potem szczotkujemy zęby.

Najłatwiej usunąć flamastry z fasolek przy pomocy mokrej chusteczki. Oprócz tego można ćwiczyć prawidłowe szczotkowanie zębów. Ząbki można również wykorzystać do zabawy matematycznej w przeliczanie. Liczymy ile jest zębów mlecznych w buzi, później liczymy np. ile zębów jest chorych, a ile zdrowych i porównujemy, których więcej ect.

Na koniec mamy dla Was jeszcze tematyczny wierszyk z elementami do pokazywania 😀

-> wierszyk 'Zęby”

Możliwości jest wiele. Udanej zabawy!

ps. A tu obiecane grafiki do pobrania. 🙂

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych zabawach na maila dołącz do senso-newsletter’a. 😉

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

©2024 A.Charęzińska. Wspieranie Rozwoju Dzieci

Skontaktuj się

Zostaw mi wiadomość :)

Wysyłanie

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?

Serwis charezinska.pl wykorzystuje coookies więcej informacji

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zamknij