Co jest bazą, podstawą wspierania rozwoju małego dziecka? Bez czego niemowlę nie ma szansy na prawidłowy rozwój? Co jest tym fundamentem? 


To co najważniejsze, co możemy dać dziecku to RELACJA. Bez tego podstawowego elementu, który jest podstawą poczucia bezpieczeństwa, nie można mówić o mądrym wspieraniu dzieci w rozwoju🤱Na moich warsztatach dla rodziców i szkoleniach certyfikacyjnych #smykomultisensoryka zawsze mocno podkreślam ten temat. Najpierw relacja, a potem stymulacja rozwoju poprzez zabawy o aktywności sensoryczne. Ufna, bezpieczna więź z opiekunem jest właśnie tym czymś najważniejszym w funkcjonowaniu małego człowieka. I to już od samego początku jego życia. Przecież jeśli dziecko nie czuje się bezpiecznie, to nie jest w stanie efektywnie poznawać świata czy nawiązywać relacje z rówieśnikami.

I ta zasada powinna funkcjonować wszystkich wymiarach życia dziecka. Także w kontekście adaptacji do żłobka czy przedszkola, oraz na wszelkich zajęciach dodatkowych czy terapeutycznych. Pamiętajmy o tym, że pierwsza jest RELACJA…. Jeśli chcemy by dziecko rozwijało się maksymalnie w ramach swoich możliwości, to zacznijmy od RELACJI. Nie ma innej drogi. Dziecko musi być najpierw kochane, akceptowane, wyprzytulane, wygłaskane a dopiero potem… stymulowane. Dopiero na tej bazie jaką jest poczucie bezpieczeństwa, można budować dalej i osiągać poszczególne cegiełki rozwoju. 


Dlaczego o tym piszę…?

 
Po pierwsze właśnie na ostatnim szkoleniu ze #smykomultisensoryka z profesjonalistami mocno dyskutowaliśmy na ten temat. I w pewnym momencie w mojej głowie pojawiło się to hasło💡 NAJPlERW RELACJA, POTEM STYMULACJA. 


Po drugie podczas ostatniej konsultacji domowej, kolejny raz się przekonałam o tej ogromnej sile relacji. Kiedy 3 letnia dziewczynka mówi do mnie: “wiesz, lubię cię” , a na do widzenia oddaje mi swoje ulubione zabawki i pyta kiedy znowu ją odwiedzę 🤗 A rodzice patrzą z niedowierzaniem😉

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

©2021 A.Charęzińska. Wspieranie Rozwoju Dzieci

Skontaktuj się

Zostaw mi wiadomość :)

Wysyłanie

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?

Serwis charezinska.pl wykorzystuje coookies więcej informacji

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zamknij