Dzisiaj wypada Międzynarodowy Dzień Wcześniaka. W Polsce przedwcześnie rodzi się co 10 dziecko. Piszę o tym bo sama jestem urodziłam się przed terminem a mój brat jest skrajnym wcześniakiem z przełomu 28/29 tygodnia ciąży – przeżycie dziecka tak wcześnie urodznego w tamtych czasach (prawie 40 lat temu) graniczyło z cudem. Udało mu się przeżyć, ponieważ mój tata był pediatrą i na “własnym oddechu” przetransportował go karetką, a potem helikopterem do Centrum Zdrowia Dziecka. Dzięki temu żyje a ja mam starszego brata. Zdaję sobie sprawę, że gdyby nie zawód mojego taty, nie byłoby to możliwe.

Temat wcześniaków od tej pory przewijał się u nas nieustannie –  tata przez wiele lat pracował na oddziale noworodkowym z tymi najmniejszymi, a ja zostałam pedagogiem specjalnym, terapeutą integracji sensorycznej gdzie w swojej pracy, często mam doczynienia z urodzonymi przedwcześnie. Ja przez wiele lat byłam wolontariuszem WOŚPu zbierając datki na sprzęt dydykowany wcześniakom, a dzięki WOŚP mój ojciec miał na oddziale nowoczesny sprzęt ratujący najmniejszych.

Dziś medycyna poszła do przodu, ratowane są o wiele wcześniej urodzone maluszki. Ma to niestety wpływ na ich zdrowie i rozwój ale przecież “życie jest najważniejsze”. Wcześniaczki mają dobrą opiekę medyczną, dostęp do licznych konsultacji specjalistycznych czy wczesne wspomaganie rozwoju. Ale w przypadku dzieci z licznymi chorobami, powikłaniami przedwczesnego porodu czy dysfunkcjami jest to ciągle zbyt mało. Kosztowne leczenie, konsultacje i terapie, to ich codzienność. Do tego ogromny lęk o przyszłość. Nie chcę się dokładnie rozpisywać na co zwykle chorują wcześniaczki, z czym mają problemy one same i ich rodziny. Natomiast w ten szczególny dzień, chcę zwrócić uwagę na coś innego.

Co my możemy zrobić żeby wesprzeć tych najmniejszych, którym tak szybko śpieszno było na ten świat? Jak wesprzeć ich rodziców, którzy są często zagubieni i przerażeni tym co spotkało ich dzieci?

Może wystarczy ciepłe słowo, czas poświęcony na wygadanie się, wypłakanie rodzica pełnego obaw. A może pomoc w postaci blachy świeżego ciasta, ugotowanej zupy pomidorowej czy pomocy w porządkach – kiedy rodzice non stop są z maluszkiem w szpitalu, lub krążą pomiędzy specjalistami. Jeśli maluch jest na tyle duży, że zostanie z ciotką czy wujkiem, można chwilkę zaopiekować się dzieckiem, by rodzice mieli szansę na wyjście gdzieś we dwoje lub po prostu odetchnięcie / czy małą drzemkę :-). I pamiętajmy, że  każda pomoc finansowa jest na wagę złota bo leczenie i rehabilitacja jest niezwykle kosztowna… a od niej często zależy zdrowie i przyszłość dzieciaków.

Stąd też miedzy innymi, narodził się pomysł warsztatów dla rodziców “Integracja sensoryczna dla maluszka” na których pokazuję rodzicom jak bawić się z dzieckiem, żeby jednocześnie wspierać rozwój jego zmysłów. Dzieci przedwcześnie urodzone są w grupie ryzyka zaburzeń integracji sensorycznej i można wspomóc te procesy sensoryczne właśnie poprzez zabawę 🙂  A przecież nie można zapominać, że podstawową aktywnością każdego dziecka jest właśnie ZABAWA. Zabawa która wspiera więź pomiedzy dzieckiem a rodzicem, która uczy otaczajacego świata, wspiera zmysły i rozwój dziecka a przede wszystkim wywołuje RADOŚĆ 🙂 To taka mała cegiełka od wcześniaka, dla innych wcześniaczków.

Kończę już, bo za chwilę pędzę na warsztaty do Fundacji Sto Pociech 😉 Chcę tylko złożyć życzenia wszystkim wspaniałym osobom, które ratują życie wcześniakom, opiekują się nimi i prowadzą ich terapię aby nigdy nie tracili pasji i sensu w swojej codziennej pracy. Rodzicom aby zawsze mieli siłę i nadzieję, że będzie dobrze 🙂 I małym wojownikom, aby nigdy nie poddawali się w swojej walce i wierzyli w to, że mogą bardzo wiele!

Pozdrawiam serdecznie Ola 🙂

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Skontaktuj się

Zostaw mi wiadomość :)

Wysyłanie

©2019 A.Charęzińska. Wspieranie Rozwoju Dzieci | Realizacja: klawastrona.pl

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?

Serwis charezinska.pl wykorzystuje coookies więcej informacji

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zamknij