Dzień dziecka zbliża się do nas wielkimi krokami. Pracując jeszcze w szkole integracyjnej, pytałam moich uczniów z pierwszej klasy, jaki jest ich ulubiony dzień w roku? W 100% padała odpowiedź: urodziny, imieniny, święta i… dzień dziecka 😉 Oczywiście najważniejsze dla dzieciaków jest uwaga, czas spędzony razem oraz bycie tego dnia na “piedestale;-) Taki “specjalny” czas – najlepiej przez cały dzień, zwłaszcza że w tym roku będzie ku temu okazja, ze wględu na długi weekend.

Kiedyś już pisałam o zabawach i aktywnościach wyciszających (przeczytasz tutaj). Tym razem  podrzucam kilka pomysłów na zabawki i gadżety, które mają właśnie wyciszające działanie. Bo jak już kupować zabawki, to dlaczego nie skorzystać z ich cudownej i dobroczynnej funkcji;-) Zwłaszcza, że nie są to drogie sprawy a część z nich możemy przygotować samemu, z tego co mamy w domu 😉

Są to między innymi:

 • Cięższe piłki, cięższe zabawki i maskotki (dźwiganie).
 • Miękkie piłki, glutki, piłeczki do ściskania (ściskanie).
 • Guma do skakania, lina do przeciągania (przeciąganie, skakanie).
 • Drewniane, plastikowe, materiałowe owoce i warzywa do przekrajania/na rzepy (dostosowywani siły).
 • Przybijanie stempelków, pieczątek/gotowych lub z ziemniaka, z buraka, dno butelki plastikowej, gąbki (dociskanie, dostosowywanie siły).
 • Tunele, namioty lub duże pudła kartonowe/ gdzie można się wcisnąć lub schować (wciskanie, odcięcie od bodźców).
 • Ciastolina, piasek kinetyczny- masy do lepienia w zabawę, którymi trzeba włożyć dużo wysiłku /polecam robienie mas domowej roboty – przepisy na masy znajdziesz tutaj.  (ściskanie, rwanie, ugniatanie).
 • Ciężkie pchacze, cięższe wózki dla lalek (przepychanie).
 • Przebijanki, zabawa w warsztat (dostosowywanie siły do zadania, dociskanie).

Dlaczego akurat takie zabawki i gadżety? Działanie wyciszające i relaksujące na dzieci (dorosłych też 😉 mają aktywności stymulujące czucie głębokie/ propriocepcję: związane z rozciąganiem, ściskaniem, dźwiganiem, siłowaniem, przepychaniem, wciskaniem się czyli bierną i aktywną pracą mięśni, ścięgien, więzadeł i stawów. A te zabawki, umożliwiają dzieciom takie właśnie aktywności 😉

Warto wiedzieć, że przy tego typu aktywnościach spada poziom KORTYZOLU (hormon stresu o negatywnym działaniu na układ nerwowy) a rośnie poziom SEROTONINY (hormon szczęścia), DOPAMINY (dot. przyjemności) oraz OKSYTOCYNY ( zw. hormonem miłości i ufności). 

Tak więc, przyjemnego, szczęśliwego oraz pełnego miłości Dnia Dziecka życzę Wam i Waszym dzieciom 😉

2 komentarze
 1. Agnieszka 4 lata temu

  Moja 3,5 letnia córka od zawsze bawi się takimi zabawkami i nie widzę żadnej poprawy w jej zachowaniu :-/. Jest opozycyjno-buntownicza, kłótliwa, oraz wiecznie płacząca.

  • autor

   Jeśli zawsze bawi się takimi zabawkami, to prawdopodobnie bardzo potrzebuje stymulacji czucia głębokiego. Być może potrzebuje bardzo dużo takich zabaw i aktywności. Może to być także/lub związane z wrażliwością układu nerwowego i zbyt dużą ilością stresorów wokół niej a przeciążony układ nerwowy może właśnie objawiać się takimi zachowaniami. W takiej sytuacji warto by było wybrać się na konsultację do terapeuty integracji sensorycznej. Pozdrawiam serdecznie A.Charezinska

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

©2021 A.Charęzińska. Wspieranie Rozwoju Dzieci

Skontaktuj się

Zostaw mi wiadomość :)

Wysyłanie

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?

Serwis charezinska.pl wykorzystuje coookies więcej informacji

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zamknij