Często nie mamy zbyt wiele czasu by wymyślić lub przygotować zabawę, która zajmie nasze dziecko na jakiś czas. Najlepiej sięgnąć wtedy po sprawdzone i przetestowane patenty. A gdy w dodatku wymagają sporej koncentracji, ćwiczą skupienie, motorykę małą i działają wyciszająco to mamy propozycję godną uwagi każdego rodzica. 😉

Zabawa z magnesem może działać bardzo relaksująco na nasz mózg. Poniżej znajdziecie 2 proste i szybkie w przygotowaniu propozycje. 🙂

Zabawa z magnesem – Potrzebne materiały:

  • poręczne pudełko, po butach, czekoladkach ect. może być z wieczkiem i plastikową szybka, jak w naszej propozycji (co chroni przed ew. rozsypaniem), ale nie musi – wystarczy dolna część dowolnego pudełka
  • 2 magnesy lub magnes i metalowy element – jednym będziemy kierować, drugi rysuje kształt
  • drobny materiał sypki – najlepiej kasza manna, ew. sól, drobny piasek lub inne ziarna

Zabawa z magnesem – Przebieg zabawy:

Wsypujemy do pudełka materiał sypki, w którym będziemy rysować. Umieszczamy w środku jeden magnes lub jakiś niewielki, metalowy przedmiot, który zostanie przyciągnięty przez magnes np. kulkę. W naszym przypadku najlepiej sprawdził się ciężki odważnik od dziecięcej wagi (dzięki swojemu ciężarowi lepiej rysował).

Zamykamy pudełko. Następnie drugi magnes przystawiamy od dołu pudełka do jego dna i kierujemy metalowym przedmiotem wewnątrz. Zadanie wcale nie jest proste. Wymaga dużej precyzji i skupienia. Ruch trzeba wykonywać dość wolno i spokojnie. Zadaniem dziecka może być narysowanie konkretnej litery z alfabetu lub odtworzenie jakiegoś kształtu czy figury geometrycznej z obrazka. Lub prostu spontaniczna twórczość i obserwowanie rozgarniania kaszy przez magnes.

Warto zwrócić uwagę, iż różne materiały sypkie mogą powodować różny poziom tarcia. Rysowanie w kryształkach soli może okazać się sporym wyzwaniem. Najlepiej rozpocząć zabawę od kaszy mannej. Pamiętajcie by nie wsypać jej zbyt dużo, bo utrudni to zadanie – wystarczy tylko cienka warstwa. Ważne też by Wasze magnesy były dość mocne lub przesuwany przedmiot dość ciężki, co ułatwi przedzieranie się przez ziarenka. 🙂

Zabawa z magnesem – II wariant

Druga wersja zabawy jest zdecydowanie prostsza, natomiast wymaga od rodzica kilku minut dłużej przygotowania. 😉 Wykorzystujemy to samo pudełko, te same magnesy. Natomiast zamiast materiały sypkiego, umieszczamy w pudełku rozrysowany labirynt.

Najlepiej przygotować go na oddzielnej kartce by można go było wymieniać, a następnie włożyć do pudełka. Możecie narysować typowy labirynt, ścieżkę przez las lub ulice w mieście. Warto też zachęcić starszaki do przygotowania własnych propozycji labiryntów. Następnie zasada jest podobna, jak przy poprzedniej zabawie. Kładziemy magnes lub metalowy przedmiot na labiryncie – będzie to nasz pionek/pojazd ect., a od dołu pudełka kierujemy drugim magnesem. Magnes sunie tu dość łatwo, więc zdecydowanie polecamy na początek.

Uprzedzamy – zabawa może wciągnąć także rodzica. Wysoki poziom koncentracji sprawia, że musimy „wyłączyć” na chwilę mózg i odciąć się od gonitwy myśli. Udanego relaksu!

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

©2022 A.Charęzińska. Wspieranie Rozwoju Dzieci

Skontaktuj się

Zostaw mi wiadomość :)

Wysyłanie

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?

Serwis charezinska.pl wykorzystuje coookies więcej informacji

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zamknij