Dzieci uwielbiają obserwować owady oraz wszelkiego rodzaju robale. Dlatego świetnym pomysłem są wszelkiego rodzaju aktywności, które pozwalają na bliższy i praktyczny kontakt z przyrodą. Działania, które sprzyjają swobodnej obserwacji oraz eksploracji. Upalne lato to trudny czas dla owadów… stwórzcie wspólnie proste poidełko wg wskazówek poniżej.

Potrzebujemy:

  • niski pojemnik np. podstawka pod doniczkę
  • keramzyt
  • naturalne materiały: patyczki, kamyczki, żwirek, mech, szyszki, kora

Jak stworzyć poidełko dla pszczół i innych owadów?

Najważniejsze by dobrać odpowiedni, pojemnik. Dobrze sprawdzi się np. głębszy, ceramiczny talerz lub dowolna podstawka pod doniczkę. Następnie uzupełniamy naczynie naturalnymi dodatkami. Kluczowa kwestia to przygotowanie poidełka tak by nie było w pojemniku otwartego lustra wody. Nie potrzebujemy dużo wody.

Wlewamy jej mało i wypełniamy dodatkami tak by było bezpieczne dla owadów i by nie mogły się potopić. Dlatego złym rozwiązaniem są np. głębokie miski, dopełnione kilkoma kamieniami.

Dobrym uzupełnieniem poidełka są materiały absorbujące wodę, jak naturalny mech czy keramzyt. Pamiętajcie wiele gatunków mchu jest pod ochroną, dlatego najlepiej skorzystać z zasobów na własnej działce/ogrodzie lub po prostu kupić go w sklepie (takie jak do lasu w słoiku). Keramzyt to natomiast powszechnie stosowane w ogrodnictwie kruszywo, które chłonie wodę – kupicie go w kwiaciarniach lub sklepach ogrodniczych.

Przyswajanie wiedzy przyrodniczej w praktyce, w ruchu, na konkrecie to najlepsze rozwiązanie dla najmłodszych. A bliski, codzienny kontakt z naturą to konieczność dla prawidłowego i harmonijnego rozwoju, a także podstawa do budowania więzi z przyrodą i kształtowania postaw proekologicznych. Dlatego zachęcamy Was do wspólnego działania w outdoorze – poidełko, a może domek/hotel dla pszczół ze słomy lub zasianie mikro łąki kwietnej? Do dzieła!

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

©2021 A.Charęzińska. Wspieranie Rozwoju Dzieci

Skontaktuj się

Zostaw mi wiadomość :)

Wysyłanie

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?

Serwis charezinska.pl wykorzystuje coookies więcej informacji

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zamknij