Prosta, acz ważna zabawa, szczególnie dla przedszkolaków, którym nie jest obojętny los naszej planety. Zabawa kształtuje postawę ekologiczną i wrażliwość na los zwierząt. Propozycję możemy wykorzystać zarówno z okazji zbliżającego się w czerwcu Dnia Ochrony Środowiska, a także z okazji Dnia Oceanu.

Potrzebujemy:

  • pojemnik, miska, głęboka taca
  • ziarno, kamyczki, zabarwiony makaron, masy plastyczne
  • figurki morskich zwierząt oraz skarby do dekoracji
  • śmieci: plastikowe siatki, słomki, nakrętki, folie ect.
  • szczypce/chwytaki

Przygotowujemy makietę oceanu. Możemy wykorzystać do tego dowolne materiały, które mamy dostępne w domu. Naszą wodą może być zabarwiony ryż czy makaron, niebieski piasek, żwirek, tiulowa chusta. Możemy po prostu nalać do pojemnika wody lub przygotować ciecz newnewtonowską lub inną masę. Mamy tu pełną dowolność. Dodajemy trochę morskich elementów typu muszle, kamienie, a do tego trochę… śmieci typu: słomki, plastikowe sztućce, folia aluminiowa, siatki, sznurki, folie bąbelkowe, gumki recepturki, styropian ect.

Zadaniem dzieci jest oczyszczenie akwenu oraz ratunek dla zwierząt, czyli uwolnienie ich z plastikowych pułapek, w tym np. odwinięcie z drucików kreatywnych czy gumek recepturek. Można ratować zwierzaki rękami lub w wersji trudniejszej przy pomocy szczypiec, pęset, chwytaków. Na dzieci czeka dużo zadań, dzięki którym trenują umiejętności manualne i wspierają motorykę małą.

Prosta aktywność sensoryczna, stanowi świetne tło do rozmowy na ważne tematy dot. ochrony środowiska. Przy okazji omawiamy też zwierzęta żyjące w oceanach, gatunki zagrożone wyginięciem, co jest dla nich niebezpieczeństwem i jak temu zapobiegać.

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

©2021 A.Charęzińska. Wspieranie Rozwoju Dzieci

Skontaktuj się

Zostaw mi wiadomość :)

Wysyłanie

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?

Serwis charezinska.pl wykorzystuje coookies więcej informacji

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zamknij