Matematyka jest wszędzie i dla każdego! Wystarczy wykorzystać naturalne predyspozycje i potrzeby rozwojowe oraz ciekawość dzieci by nauka była dla nich przyjemnością i odbywała się jakby mimo woli. Jedną z propozycji dla najmłodszych jest zabawa w rytmy przygotowana przez Olę Jagodę z Matma w ruch!

Potrzebne materiały:

– pocięte wycieraczki lub inne materiały o różnych strukturach, jak podkładki na stół lub poszewki

Zabawa matematyczna – przebieg:

Przygotowujemy ścieżkę sensoryczną z materiałów o zróżnicowanych fakturach. Ważne by przygotować po kilka identycznych sztuk z daną fakturą. Najpierw prosimy dzieci o dotknięcie każdego kawałka materiału, zaznajomienie się z jego strukturą – dowolnie, rękami lub/i stopami i nazwanie go: szorstki, gładki, kłujący ect. Dzieci opisują wrażenia dotykowe, nazywają struktury, wyrażają emocje z tym związane.

Następnie przechodzimy do układania rytmów. Ważne by na początku pokazać dzieciom min. 3 ogniwa danego rytmu. Zadaniem dzieci jest kontynuowanie zadanego rytmu. Gdy cała ścieżka gotowa, ściągamy skarpetki i doświadczamy rytmu stopami. Można też jednocześnie głośno nazywać daną fakturę lub głośno przeliczać wycieraczki.

Oczywiście nic na siłę, jeśli dane dziecko nie jest na to gotowe, może dotykać ścieżkę dłonią lub spróbować przejść w skarpetkach. Nie zmuszamy – zachęcamy!

Młodsze dzieci nazywają i układają ścieżkę z pomocą opiekuna. Starsze dzieci segregują struktury pod względem faktury, układają z nich zbiory, szukają części wspólnych pod względem np. wrażeń sensorycznych

Dzieci zbierają doświadczenia w zakresie dostrzegania i odwzorowywania rytmów, uczą się je dostrzegać i kontynuować.

Podczas zabawy stymulują zmysł dotyku, przedsionek oraz propriocepcję. Przełamują bariery dotykowe. Zabawa pozwala ocenić wrażliwość dotykową dzieci na różne struktury. Jest to swoista „przesiewówka”  nadwrażliwości dotykowych.

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

©2023 A.Charęzińska. Wspieranie Rozwoju Dzieci

Skontaktuj się

Zostaw mi wiadomość :)

Wysyłanie

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?

Serwis charezinska.pl wykorzystuje coookies więcej informacji

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zamknij