baby feet in mother hands - hearth shape

Każdy rodzic pragnie, żeby jego dziecko rozwijało się prawidłowo, było zdolne, radosne i szczęśliwe. Na rozwój dziecka wpływ ma:

 • genetyka – czyli to co dostaje w spadku od swojej rodziny w genach oraz
 • środowisko – czyli warunki w jakich żyje: czy są spełnione jego podstawowe potrzeby, czy jest otoczone miłością, czy ma możliwość nieskrępowanego rozwoju – czyli w prostych słowach: czy nikt/nic mu nie przeszkadza w rozwoju?

Współcześnie uważa się, że czynniki środowiskowe są ważniejsze od wrodzonych, dlatego szczególną uwagę poświęca się stymulowaniu rozwoju dziecka, już od okresu niemowlęcego.

 • ILE MAMY ZMYSŁÓW ?

Stymulowanie rozwoju małego dziecka to przede wszystkim zabawy i aktywności rozwijające zmysły. A tych zmysłów mamy 7, a nie 5 – jak twierdzi większość tego świata ;-)To wiedza, którą musi zapamiętać każdy z uczestników moich warsztatów / obudzony o północy  powie że jest ich SIEDEM 🙂 Czyli:

 • DOTYK
 • CZUCIE GŁĘBOKIE zwane PROPRIOCEPCJĄ
 • UKŁAD PRZEDSIONKOWY który jest nazywany RÓWNOWAGĄ
 • WZROK
 • SŁUCH
 • WĘCH
 • SMAK

Tak więc, żeby wspierać całościowo rozwój dziecka musimy zapewnić dziecku lub tylko pozwolić na stymulację WSZYSTKICH 7 SYSTEMÓW ZMYSŁOWYCH. I nie ograniczać jego rozwoju w tym zakresie.

 • CZYM JEST STYMULACJA SENSORYCZNA?

Jest to zapewnienie dziecku sytuacji,  w których jego zmysły będą odpowiednio stymulowane: poprzez naturalne aktywności codzienne i zabawy sensoryczne. Im dziecko jest mniejsze tym ta stymulacja powinna być delikatniejsza i bardziej naturalna. Zabawki dla niemowląt za założenia powinny stymulować jeden lub maksymalnie 2 zmysły (a spójrzmy jak jest w rzeczywistości). Ważne by nie przestymulować dziecka, jest to taka sytuacja gdy układ nerwowy nie radzi sobie ze zbyt dużą ilością wrażeń zmysłowych. Objawami przestymulowania są niepokój, rozdrażnienie, nadmierne pobudzenie, płacz,  odcinanie się od bodźców a także wybudzanie się z krzykiem i płaczem.

 • CZY KONIECZNA JEST STYMULACJA DLA PRAWIDŁOWEGO ROZWOJU?

Wiemy że, stymulacja sensoryczna pomaga w pełniejszym rozwoju dziecka. Dzięki niej dziecko ma szansę na maksymalne rozwijanie się w ramach swoich możliwości. Proste zabawy i aktywności wpływają na napięcie mięśniowe, równowagę, integrację sensoryczną, postrzeganie świata jako przyjaznego i ciekawego, poczucie sprawstwa i własnej wartości. Mózg dziecka potrzebuje różnorodnych bodźców, żeby mogły tworzyć się liczne połączenia pomiędzy neuronami. Im tworzy się więcej tych połączeń, tym dziecko lepiej funkcjonuje, pamięta, spostrzega, uczy się siebie i otaczającego świata.

 • DLACZEGO CORAZ WIĘCEJ DZIECI MA PROBLEMY SENSORYCZNE?

Aktualnie szacujemy, że rośnie liczba dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej- ok. 15%. Wśród czynników, które wpływają na taki stan rzeczy, wymienia się min:

 1. Rozwój medycyny- medykalizacja ciąży i porodów, przeżywalność coraz wcześniej urodzonych dzieci
 2. Rozwój nauki- coraz większa wiedza na temat rozwoju dzieci, większa rozpoznawalność tych problemów
 3. Zmianę stylu wychowania i opieki nad małym dzieckiem- mniejsza swoboda a zwiększona kontrola, nadopiekuńczość
 4. Coraz mniejsza ilość czasu poświęcana na kontakt i zabawy z dziećmi – rytm i tempo życia, praca, dojazdy
 • FAJNA, ROZWIJAJĄCA ZABAWA/ RÓWNIEŻ DLA RODZICÓW

Zabawy sensoryczne (stymulujące zmysły) są nie tylko bardzo rozwojowe ale niezwykle lubiane przez dzieci i nie tylko 🙂 Bawiąc się w ten sposób z własnym dzieckiem, szybko można się zorientować  jakich zabaw nie lubi, czego unika. A jakich bodźców poszukuje? Prowadząc autorskie zajęcia sensoryczne dla maluszków Smyko-Multisensoryka® często obserwuje jak rodzice wspaniale bawią się z własnymi dziećmi. Często nawet nie muszę nic mówić, wystarczy odpowiednie zaaranżowanie przestrzeni czy przygotowanie materiałów sensorycznych. Ba, często rodzice/ opiekunowie zauważają, że dzięki tej zabawie są odprężeni, radośni, czują się jakby przeżywali własne dzieciństwo na nowo;-) Bo zabawa powinna być przede wszystkim przyjemnością 🙂

1 komentarz
 1. […] odpowiedzi, dlaczego warto stymulować sensorycznie niemowlęta i małe dzieci odsyłam Was do tekstu specjalistki w tej dziedzinie – Aleksandry Cherezińskiej […]

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

©2024 A.Charęzińska. Wspieranie Rozwoju Dzieci

Skontaktuj się

Zostaw mi wiadomość :)

Wysyłanie

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?

Serwis charezinska.pl wykorzystuje coookies więcej informacji

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zamknij