„To tu, to tam. Opowieści o podróżowaniu, podróżnikach i podróżniczkach.” to najnowsza rodzinna wystawa w Muzeum Etnograficznym w Warszawie, którą możecie odwiedzić do końca bieżącego roku.

Ludzkość podróżuje od zarania dziejów. Nomadyzm przez długi czas był nieodzownym elementem naszego trybu życia. Ostatnie stulecie dostarczyło nam zupełnie nowych możliwości transportu i kontaktów, przez co świat zdecydowanie się skurczył i stanął przed nami otworem…do czasu. Pandemia pozwoliła nam tym bardziej docenić ten wyjątkowy przywilej jakim jest podróżowanie.

Podróż to droga, którą można rozumieć na wielu płaszczyznach. Wystawa zachęca nas do refleksji nad istotą podróżowania – jakimi jesteśmy turystami, czy umiemy uważnie obserwować, czy jesteśmy wrażliwi na naturę i różne kultury? Wędrówki możemy odbywać na dalekie dystanse, ale też całkiem blisko. Przygoda może czekać na nas tuż za rogiem: pod stołem, w szafie u babci, na podwórku, za furtką czy po prostu w zakamarkach naszej wyobraźni. 😉

Wystawa zaprasza nas na wędrówkę przez 7 różnych, tematycznych sal – od podróży palcem po mapie, po kosmos oraz wyobraźnię. W każdej czekają na nas różne ciekawostki, zagadki i zadania np. wysprzątanie lasu, wyczarowanego z taśm, rozpoznanie pamiątek tylko dzięki dotykowi. Wystawa jest dostosowana dla dzieci, które najlepiej poznają poprzez zaangażowanie i doświadczanie. Dlatego scenografia zawiera różne interaktywne i multimedialne elementy, które zachęcają do samodzielnego testowania np. , kasownik biletów; rower, którym można podładować telefon oraz zakamarki, zachęcające do eksplorowania.

Podczas podróży poznajemy nowe miejsca, krajobrazy, widoki, ale też kulturę, język, tradycje, nowe smaki oraz dżwięki/muzykę. Na wystawie można zatem: układać, rysować, przekręcać, pedałować, wypatrywać, przeciskać się, zbierać, skakać, podglądać. Możemy też powąchać przyprawy z różnych stron świata, czy posłuchać różnych odgłosów z tub dźwiękowych. Dzięki temu odkrywamy czym jest podróżowanie oraz doświadczanie nowych miejsc różnymi zmysłami.

Do wystawy powstała specjalna broszura edukacyjna z dodatkowymi zadaniami oraz miejscami na odbicie pieczątek z poszczególnych stref, co oczywiście zachęca do dalszej eksploracji.

Cała ekspozycja jest dość kompaktowa, na zwiedzenie wystarczy Wam około godziny. Jako rodzic czułam może lekki niedosyt, ale wystawa z pewnością jest godna odwiedzenia. Nasi mali testerzy wyszli bardzo zadowoleni, a to w końcu najważniejsze. Nasz najdłuższy przystanek miał miejsce przy interaktywnej zabawie podłogowej polegającej na łapaniu śmieci, zanieczyszczających ocean i na nią warto zarezerwować sobie nieco więcej czasu. 😉 Wystawę polecamy raczej od 5+ , ale zerówkowicze i młodsi uczniowie będą mogli skorzystać z większej liczby zadań.

Wystawa: „To tu, to tam. Opowieści o podróżowaniu, podróżnikach i podróżniczkach.”

Miejsce: Muzeum Dzieci w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie ul. Kredytowa 1

Bilety: ulgowy 7 zł (do 7 r. ż bezpłatnie), normalny 14 zł / w czwartki zwiedzanie za darmo

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

©2023 A.Charęzińska. Wspieranie Rozwoju Dzieci

Skontaktuj się

Zostaw mi wiadomość :)

Wysyłanie

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?

Serwis charezinska.pl wykorzystuje coookies więcej informacji

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zamknij