„NA DZIEŃ DOBRY” „SAMO SEDNO” „PEŁEN WYPAS”
kwestionariusz on-line kwestionariusz on-line kwestionariusz on-line
konsultacja domowa badanie w gabinecie terapeutycznym konsultacja domowa
pisemny opis funkcjonowania dziecka pisemna diagnoza integracji sensorycznej badanie w gabinecie terapeutycznym
plan zaleceń plan zaleceń do domu oraz placówki do której uczęszcza Twoje dziecko pisemna diagnoza integracji sensorycznej
bonus – 10 zadań domowych omówienie diagnozy on-line/ lub osobiście plan zaleceń do domu oraz placówki do której uczęszcza Twoje dziecko
dodatkowa konsultacja/ rozmowa on-line (motywująca) omówienie diagnozy on-line/ lub osobiście
bonus – 20 zadań domowych 2 dodatkowe konsultacje/ rozmowy on-line (motywująca oraz kontrolna)
bonus – 30 zadań domowych
CZYTAJ WIĘCEJ… CZYTAJ WIĘCEJ… CZYTAJ WIĘCEJ…

 

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA:

Na czym polega konsultacja domowa?

Przebiega w domu rodzinnym dziecka. Jest to jedyna okazja by terapeuta mógł poobserwować dziecko w jego naturalnym i najbezpieczniejszym środowisku. Obserwuje zabawę swobodną, zabawę pomocami sensorycznymi przyniesionymi przez siebie oraz próbuje wejść w interakcję z dzieckiem. Jeśli jest to możliwe, wykonuję z dzieckiem podstawowe próby Obserwacji Klinicznej – czyli różne zadania ruchowe (naśladowanie ruchu, utrzymywanie równowagi, przyjmowanie i utrzymywanie pewnych pozycji ciała).

Dlaczego konsultacja domowa?

W przypadku małych dzieci (do 2,5/ 3 roku życia) konsultacja w domu jest najlepszym rozwiązaniem – nie tracisz czasu na dojazd, często dzieci zasypiają w drodze a wybudzanie dziecka przed samym spotkaniem nie jest wskazane. Dodatkowo zwykle dzieci w nowym miejscu zachowują się inaczej niż w domu (czasami to wręcz wyklucza konsultację). Obserwując Twoje dziecko w jego środowisku naturalnym, jestem w stanie zauważyć o wiele więcej niż podczas spotkania w gabinecie.

Gdzie Pani przyjeżdża na konsultację domową?

Z konsultacji domowej można skorzystać na terenie Warszawy, termin ustalam z rodzicami po wybraniu odpowiedniego pakietu. Osoby z poza Warszawy proszę o kontakt indywidualny w celu umówienia możliwości spotkania.

Gdzie i kiedy odbywa się badanie w gabinecie?

Badanie odbywa się w Pracowni Wspomagania Rozwoju Dziecka i Rodziny Etapy na ul. Belwederskiej 44/2 w Warszawie / okolice Łazienek Królewskich (na styku Mokotowa i Śródmieścia). Zwykle są czwartki w godzinach porannych i wczesno-południowych. Do badania procesów sensorycznych zalecam właśnie takie godziny ponieważ dzieci są wtedy wypoczęte co bardzo pozytywnie wpływa na jakość badania.

Na czym polega badanie w gabinecie?

Badanie w gabinecie terapeutycznym polega na obserwacji swobodnej zabawy dziecka z wykorzystaniem huśtawek, materacy czy piłek. Kieruję również zabawą dziecka tak, aby zaobserwować jego reakcje na różne bodźce sensoryczne oraz reakcje posturalne. Jeśli to możliwe wykonuję z dzieckiem podstawowe próby Obserwacji Klinicznej – czyli określone zadania ruchowe a z dziećmi powyżej 4 roku życia wybrane Południowo-Kalifornijskie Testy Integracji Sensorycznej (dotykowe, odwzorowywanie ruchu, równowaga, koordynacja).

Czy badanie boli lub jest nieprzyjemne dla dziecka?

Badanie dla większości dzieci jest przyjemną zabawą, maluchy zwykle nie chcą wychodzić z gabinetu ;-). Dzieci z dużą obronnością dotykową, nie lubią zabaw i prób dotykowych ale w takiej sytuacji przerywam badanie i przechodzę do kolejnych zadań. Nigdy nie robię niczego na siłę, nawet jeśli dziecko zdecydowanie odmawia współpracy lub nie jest w stanie współpracować z innych przyczyn.

Ile czasu trwa konsultacja a ile badanie w gabinecie?

Jest to kwestia indywidualna – zależy od wieku i możliwości dziecka oraz jego problemów. Minimum samej konsultacji to ok. 60 min i odbywa się na jednorazowym spotkaniu. Jeśli natomiast jest wykonywana pełna diagnoza procesów integracji sensorycznej – czasem optymalnym jest ok. 2 godzin. Może być wykonana na jednym spotkaniu (zawierającym krótką przerwę) lub na osobnych 2 spotkaniach. Wszystko zależy od wieku Twojego dziecka i jego predyspozycji.

Jak się mam przygotować?

Musisz dokładnie wypełnić wysłane przeze mnie kwestionariusze. Powinnaś mieć też przygotowaną książeczkę zdrowia dziecka i wszystkie wypisy ze szpitala, wyniki badań oraz inne opinie czy diagnozy specjalistyczne. Przygotuj dziecku wygodne ubrania, żeby miało nieskrępowaną możliwość ruchu. Podczas wizyty domowej jeśli to możliwe, zadbaj o to żeby nikt z zewnątrz nam nie przeszkadzał. Jeśli jest jeszcze rodzeństwo, to dobrze jeśli na czas (lub przynajmniej część) konsultacji będzie miało zapewnioną opiekę innej osoby dorosłej lub będzie na spacerze. Pozwoli to uniknąć rozpraszania i usprawni konsultację.
Podczas wizyty w gabinecie możesz być obecny na sali (jeśli chcesz), nie przejmuj się tym, że dziecko nie wykonuje poleceń lub ciągle biega;-) To dla mnie też jest ważna informacja – wolę żeby dziecko zachowywało się tak jak zazwyczaj a niż było super grzecznie. Jeśli będę potrzebowała Twojej pomocy, to z pewnością Cię o nią poproszę.

Jak przygotować dziecko do konsultacji?

Dziecko należy uprzedzić, że będzie się fajnie bawić z ciocią Olą. I tyle wystarczy 🙂

©2024 A.Charęzińska. Wspieranie Rozwoju Dzieci

Skontaktuj się

Zostaw mi wiadomość :)

Wysyłanie

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?

Serwis charezinska.pl wykorzystuje coookies więcej informacji

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zamknij